Средно общообразователно училище № 1 "Атан&#
  • НАЧАЛО
  • ЗА НАС
  • УЧИЛИЩНИ ПРАЗНИЦИ
  • Минали...
  • КОНТАКТИ
СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ № 1 "АТАНАС СТОЕВ" С. ПАРКАНИ

УЧИЛИЩНИ  ПРАЗНИЦИ

       Нашето училище - на 100 години!
    Уважаеми колеги, ученици, родители и приятели,
    Честит рожден ден на нашето училище!
   Бих искала да пожелая на всички в тази институция да се чувстват щастливи и весели, всеки да може да постигне големи успехи и цели, всеки да разкрие таланта си и да покаже способностите си, така че всички да са здрави и жизнерадостни!
     Бих искала да се надявам, че годишнината ще постави началото на поредица от ярки събития, изпълнени с брилянтни идеи. Оставете съществуващия потенциал да се умножи и да се реализира и всичко най-добро ще бъде пред нас!
     Честит празник! Честит юбилей!
     С уважение, директор на училището Тимофеева Н.М.
 
Видео за нашето училище: https://www.youtube.com/watch?v=hYtvNV0b1_0&feature=youtu.be
 
     Поздравителни думи към вашето училище и вашите учители от ученици от 11 клас.
 
   „Благодарим на училището за учителите, които ни научиха да четем и пишем, за нашите умения и знания, просперитет, успех и развитие.“ - Степанова Арина.
   „Да стане училището по-добро и да постигне още по-големи цели“. - Анна Обручкова.
    „Просперитет на училището. Да работи същата сума. " - Гусев Иван.
     „Присъединявам се към всички гореизказани думи, училището е нашият втори дом и учениците в това училище трябва до известна степен да се грижат за него и да правят всичко възможно училището да процъфти.“ - Александър Тимофеев.
     „Пожелавам прекрасните традиции да се запазят и занапред, да послужат като основа за по-нататъшното развитие на училището.“ - Евгений Михов.
     „Пожелавам на учителите по-нататъшна ползотворна дейност, търпение и просперитет. Дългите години, работени в училището, показват вашия висок професионализъм. " - Върбанова Дария.
     „Искам да запазя традициите, които съществуват в училището, нека нашето училище просперира, да има нови постижения и достойни ученици“. - Татяна Радулова.
   „Пожелавам на учителите търпение и добри ученици. Нека децата получават важни знания в училище, да правят големи открития, непрекъснато да научават нещо ново и интересно. " - Радулова Екатерина.

Фотография

                                    Дай лапа, приятел!
       Вече шеста година, в началото на учебната година, нашето училище провежда социална и благотворителна акция Дай лапа, приятел!
      Всичко започна просто - учениците намериха в интернет призив за помощ за многобройните четирикраки на Центъра за подпомагане на животните в Бендери. Тази ситуация бе разяснена на среща на ученическите активисти на нашето училище. Децата се отзоваха, направихме обявление в класовете, събрахме много зърнени храни и храна. Децата бяха много развълнувани, интересуваха се как котките и кучетата живеят в приют. След като видяхме отговора от тяхна страна, решихме да продължим да работим в тази посока.
         И така от 2014 г. насам установихме сътрудничество с тази организация и всяка година цялото училище събира подаръци за животните от приюта, предоставя им цялата възможна физическа и материална подкрепа.
          През 2017 г. нашата акция придоби статут на окръжна, в което ни помогна Съветът на ученическото самоуправление на район Слободзея. И вече трета година няколко училища в регион Слободзея участват в акцията „Дай лапа, приятел!“
            Разбира се, най-ярката страна на тази акция е събирането на хуманитарна помощ - храна, лекарства, домакински принадлежности за приюта, защото всеки ученик иска да окаже цялата възможна помощ и да участва в акцията. Но това не е най-важното.
      Основната цел на нашето дейност е да възпитаме у подрастващото поколение необходимостта от морално отношение към животните, разбиране на човешката отговорност както за страданията на нашите по-малки братя, така и за тяхното благополучие.
      През тази учебна година децата събраха лекарства за животните от приюта и около 200 килограма храни, което е голяма помощ при организирането на храненето им.
          За пореден път искаме да насочим вниманието на околните към проблема с бездомните животни. Можем да помогнем в решаването му чрез личен пример за хуманно отношение към нашите домашни любимци, към бездомните кучета и котки.
          Само като се обединим, можем да помогнем на четириногите!
       Искаме да благодарим на всички участници в акцията от името на организаторите от приюта и нашите четириноги приятели!!!

Фотография

           В здраво тяло - здрав дух!
        Както във всяко семейство, нашето училище има свои собствени традиции, които обичаме и с желание съблюдаваме и подкрепяме. Едно от тези традиционни събития е годишният Ден на здравето, който провеждаме всяка година през месец септември. Разбира се, не беше съвсем възможно тази година да се проведе в обичайната форма, поради условията, известни на всички. Не можахме да отидем до Днестър с цялото училище и не можахме да проведем състезание между деца от различните класове, но организаторите избраха различно решение на този проблем, за да не пропуснем това събитие. Цялата седмица от 14 до 19 септември 2020 г. беше посветена на „Деня на здравето“ и бяха проведени различни спортни състезания и състезания с деца, като част от уроците им по физическо възпитание. Момчетата и момичетата се забавляваха много и си тръгнаха този ден в добро настроение. Всички добре знаем поговорката: „Здравият дух е в здраво тяло“ Пожелаваме на всички здраве и добро настроение!
         За тези, които се интересуват да гледат нашия видео репортаж, следвайте връзката. https://www.youtube.com/watch?v=eYShi1-EhuI Автор на видео: Радулова Е.С.

Фотография

 Здравето е по-ценно от богатството
    Като част от Годината на здравето в Приднестровието Министерството на образованието провежда систематични събития, посветени на здравословния начин на живот. В тази връзка училището проведе няколко конкурса за детско изкуство, в които бяха представени рисунки, плакати и стенни вестници на деца, свързани с тази тема. Децата донесоха свои произведения на тема: "Страхотно е да си здрав!" , "Здравето е по-ценно от богатството", "Закаляване".
       Основната цел на тези състезания е да мотивират учениците да водят здравословен начин на живот, да се грижат за здравето си.
     Бяха представени много творби, но трябва да отбележим специално творбите на: Владова Ксения 5 клас, Швага Елизавета 6 клас, Обручкова Ксения, Гайдаржи Арина, Василиева Надежда 7 клас, Голуб Максим 9 клас и Постовочкина Анастасия 8 клас.
Пожелаваме им и чакаме резултатите от регионалното и републиканско ниво на състезанието.

Фотография

     Един ден от живота на войника
     С Деня на защитника на Отечеството ученици от 10-11 клас демонстрираха бойните си качества и военни умения в състезания между нашето училище и Бендерска гимназия №1.
       Момчетата участваха в щафетните състезания, демонстрираха своите стрелкови умения, в бързината на събиране и разглобяване на картечница, а също така поставиха противогази и спасиха „ранения“ другар. Всички бяха решени да спечелят. Но, за съжаление, всеки не може да бъде победител, екипът на общественото образователно заведение „Парканска гимназия № 1 А. Стоев“ се оказа малко по-бърз и победи учениците от Бендерската гимназия №1. Беше много интересно и вълнуващо, всички присъстващи получиха много удоволствие от състезанието, а участниците бяха заредени с луда енергия и военно, патриотично настроение, защото те са бъдещите защитници на нашата Родина.
        Целта на подобни събития е да се възпитат учениците в духа на патриотизъм и любов към родината. Участвайки във военните спортове, учениците развиват уменията за първоначална военна подготовка, развиват усещане за патриотизъм, самодейност, отговорност, момчетата спазват здравословния начин на живот.
      23 февруари - Ден на защитника на Отечеството! Нашата република има славно минало и достойно бъдеще. А нашето бъдеще сте вие, днешните момчета и момичета. А силата, силата, просперитетът на страната зависи от това как растете.

                Тръгнахме безмълвно от Афганистан ...
       В „СОШ № 1 А. Стоева“ на 18 февруари 2020 г. се състоя тържественото откриване на паметната плоча на загиналия афганистански войник Павел Чабан. Мястото не е избрано случайно. Всъщност в нашето училище малкият Паша учи преди повече от 30 години.
         През 1985 г. Павел Чабан тръгва на война в Афганистан. Той беше на 19 години. Току-що е завършил Тирасполското училище „Ю. А. Гагарин“, сега това е Инженерно-технически институт. Той работи там няколко месеца, след което е приет в армията. Година по-късно майката на Павел, Мария Сергеевна, е уведомена за смъртта на сина си.
          7 жители на Паркан взеха участие във войната в Афганистан. Но само 6 се върнаха у дома, той е единственият, който не се върна.
     При откриването на паметната плоча председателят на Приднестровската асоциация на ветераните от войната в Афганистан Игор Буга отбеляза, че през последните десет години във всички градове и села на републиката са открити паметни плочи на загинали афганистански воини.
       „Откривайки плочата, спокойно мога да кажа, че окачихме всички плочи, които можеха да бъдат окачени. Завършваме голяма кампания, която е много необходима на първо място за децата. Трябва да помним историята си, за да имаме бъдеще“, добави Игор Буга.
         Афганистанската война продължи почти 10 години. През това време през нея преминаха над 2 хиляди приднестровци, 54 от тях не се завърнаха у дома.
      Ограниченият контингент от войски, международният дълг, малцина помнят днес тези думи, за мнозинството това е войната в Афганистан, която в крайна сметка се оказа, че не е нужна. 15 февруари е денят, в който изтеглянето на войските от Афганистан приключва, не е ден на победа или дата на отстъпление, а хилядите спасени животи, които неизменно стигат до паметниците, да склоним глава пред онези, които така и не са чуха заповедта да се върнат у дома.

       Веднъж, много години по-късно...
      Днес стари приятели се събират отново! През първата събота на февруари в нашето училище се проведе традиционна среща на абитуриентите от минали години. Към 17:00 ч. всички „виновници за тържеството“ бяха в актовата зала, където учениците изнесоха празничен концерт за тях. Децата пяха песни, танцуваха, Наталия Михайловна Тимофеева, директорката на училището, отправи поздравително слово, а всеки юбилеен випуск каза по няколко думи за родното училище, учителите, приятни спомени, от 50-годишната до 5-годишнината.
      Някой с мустаци, други вместо смешни плитки с прически, с умни лица и мнозина със сива коса. Толкова е хубаво, че като оставим настрана всичките си дела за по-късно, временно се оттеглим от задълженията на отговорните родители, днес всички се събраха сред познатите си училищни стени. Завъртайки се като катеричка в колело, замислени за живота, ние забравяме за всичко и само такива срещи ни дават възможност да си спомним заедно безгрижните ученически години и мечтите, които бяха предопределени да се сбъднат.
     Освен възпитаници - юбилеи, имаме и годишнини сред учители, които след дипломирането решиха завинаги да свържат живота си с родното училище: Наталия Ивановна Чмил, завършила училище преди 35 години, и Наталия Михайловна Тимофеева, за която последният ученически звънец звънна преди 30 години.
        След като тържествената част приключи, срещата се пренесе в класовете, където всички съученици се събраха заедно с бившите си класни ръководители. Дълго време си спомняха изминалите години, безгрижните времена, споделяха успехи и постижения, разказваха как се е развил животът им. Такива вечери са много ценни за всички, както за учителя, защото всяко завършване е незабравимо, така и за самите абитуриенти, потопени в детството и младостта си.
      Вечерта на срещата на възпитаниците е време на спомени, мнозина взеха със себе си училищни снимки, фотоалбуми, които помогнаха да се възстановят най-добрите моменти от училищния живот. Винаги искате да се върнете в онова щастливо и безгрижно време, в което все още сте малки, а пред вас има още много интересни и непознати пътеки. В настоящето ви желаем същата детска и нестандартна радост, лекота, целенасочени решения и голямо щастие. Нека това, което все още не е постигнато, непременно да се доближи до вас! И нека в цялото ви сърце винаги искрят онези приятни съвместни спомени от миналите години.
         До нови срещи!

           От глъбините на сърцето...
         Поезия, бликаща от глъбините на сърцето. Кара ви да плачете и да се смеете едновременно. Но може би стиховете за войната, за паметта, за Великата победа някак особено звучат. Това е болка и радост, загуба и среща, незабравими спомени. Как всичко това може да се предаде, обръщайки се към поезията? Такива стихове, изпълнявани от децата, изобщо не звучат по-детски. Но те звучат искрено, душевно, трогателно. В нашето училище се проведе Републиканският фестивал с гражданско-патриотична насоченост „Ние сме верни на този спомен“, посветен на 75-годишнината от победата на съветския народ във Великата отечествена война 1941-1945 г. и 30-годишнината от основаването на Приднестровската Молдовска република.
         Във фестивала участваха: МОУ «Парканска СОШ №1 А.Стоев», МОУ «Парканска ООШ №2 Д.И.Мищенко», МОУ «Парканска ООШ №3 А.Ф.Романенко», МОУ «Ближнехуторска СОШ», МОУ «Терновска РМСОШ», МОУ «Кицканска СОШ №2», МДОУ «Сказка» с.Терновка, МДОУ «Радость» с.Кицкан, МДОУ «Песенка» с.Кицкан. Изпълненията на децата бяха оценявани от: И. Казакова, главен специалист на РУНО по ВР, Л. С. Пайол, главен специалист на РУНО по предучилищно образование, И. В. Годоба, художествен ръководител на групата по ритмичен танц „Ритмик денс“. Според правилата на конкурса, изпълнителите представяха „Литературно-музикална композиция”, „Хореографска постановка”, „Художествено слово” и „Авторска песен” в съответствие с темата на фестивала.
      22 юни 1941 г. е дата, която не може да бъде забравена. Учениците от нашето училище емоционално предадоха атмосферата. Искам да отбележа, че всички изпълнения на учениците се оказаха живи и наистина много патриотични 12 от нашите деца се представиха под ръководството на Екатерина Радулова в музикално-литературния състав. Танцовият колектив „Албена”, представен от Дария Станева, ученичка от 11 клас и Александър Тимофеев, ученик от 10 клас, изпълниха танца „Моряк”, техен ръководител бе Дмитрий Станев. В номинацията „Авторско слово“ нашето училище бе представено от трима участници: Александър Тимофеев под ръководството на Ирина Савелиевна Семкова, учител по руски език и литература, с работата „Помните ли Альоша, пътищата на Смоленско“, ​​от Константин Симонов. Тюркан Родика - „Стихотворение за пощальона”, автор Татяна Черновская, ръководител - Станова Елена Ивановна, учител по руски език и литература. И под ръководството на Мария Тимофеевна Пилтек, учителка в началното училище, Станов Матвей изпълни авторското произведение „Спасяваме поляни и брези.” Вокалната група на вокално-хоровия колектив „Албена”, с ръководител Карай Людмила Федоровна, представена от Кутменева Полина, изпълни „Песен за мира“ в номинацията „Авторска песен “.
      В началото на февруари ще се проведе републиканският конкурсен кръг, в който ще се включат победителите в общинската надпревара. От 7 до 13 февруари журито ще прегледа предстанянето на всички местни творчески екипи. В резултат на това те ще изберат най-добрите.
         Великата Отечествена война отива все по-далеч в историята, все по-малко живи свидетели на онова трудно и в същото време героично време остават с нас. Но във всеки град, столица и всяко семейство ние грижливо съхраняваме спомена за победоносните ни войници, което означава, че героите от Великата отечествена война - от генералите до обикновените войници - продължават да живеят в сърцата на своите внуци и правнуци. И републиканският фестивал със символичното име „Ние сме верни на този спомен!” стана поредното доказателство, че днес, 75 години след Великата победа, никой не е забравен и нищо не е забравено.

    Нашите ученици - наша гордост, достойнство и чест!
    На 24 януари 2020 г. учебният ден за нашите любими ученици започна с топла прегръдка от родните учители. В 8:00 ч. учителите поздравиха децата с „прегръдки“ и сладкиши. Преди началото на учебния процес имаше поздравление от директора на училището Наталия Михайловна Тимофеева. Тя им пожела успех в обучението, послушание и добро настроение не само днес, но и ежедневно. И за да се гарантира вече приповдигнатото настроение на нашите ученици, всички домашни работи в този ден бяха отменени и освен това беше строго забранено да се пишат двойки, дори и наистина да са заслужени! В крайна сметка това беше техният ден - Ден на ученика!
    Но не се спряхме само на тези промоции и организирахме още един приятен бонус за учениците. Купони бяха скрити на всички етажи на училището. Който го открие, може да получи „отличен“ по един предмет, който избере, но само веднъж. Какво не можете да направите, за да бъсат децата радостни, доволни и да споделят своите впечатления от необикновения учебен ден.
    С една дума, петък беше - УРА! В почивките звучеше силна музика. Във фоайето бяха организирани фотозони, всеки можеше да направи снимки с предложените атрибути във всяка позиция, която въображението му позволява. Също така беше направено табло за пожелания за ученици от учители, където учителите написаха пожелания и просто хубави думи за учениците.
     Ученикът не е съд, който трябва да се напълни, а факла, която трябва да се запали. Наши скъпи ученици, училището ви обича много! Запомнете, вие сте най-добрите! Нека усмивката винаги озарява лицата ви, огънят в очите ви никога да не избледнее, а щастието и радостта да бъдат постоянни ваши спътници.

                     Волейбол 2020
       Зоналният етап на състезанията по волейбол сред момичета, както и областният етап при младите мъже, се проведе в спортната зала на МОУ «Парканская СОШ № 1 „А. Стоев“.
      В игрите взеха участие 4 отбора: МОУ «Парканска СОШ-интернат», МОУ  «Парканска СОШ №1 А. Стоев», МОУ «Парканская ООШ №2 Д. И. Мищенко»,  МОУ  «Парканская ООШ №3  А. Ф. Романенко».  Отборът младежи от нашето училище зае първо място и ще участва в републиканската наспренара, която ще се проведе в град Рибница. Екипът на нашите момичета зае второ място на зоналния етап.
       Поздравления за победителите в състезанието, както и за всички участващи. И ние помним, че победата не е най-важното, основното е отборен дух, спортна атмосфера и настроение за преодоляване на всякакви препятствия!

           IV изложба за детско техническо творчество
                            "Техно-Интелект-2019"

        На 4 януари в Централната градска библиотека „А. С. Пушкин“, Тираспол, се проведе IV републиканска изложба за детско техническо творчество „Техно-интелект 2019“. Състезанието започва своята история през 2016 г., когато Министерството на образованието реши да проведе първото състезание по техническо творчество на децата. През годините в конкурса взеха участие 453 деца, които представиха над 500 творби в различни номинации (технически дизайн, енергетика и електротехника, роботика, автоматизация и интелигентни системи, 3D печат с помощта на 3D принтер и др.) Тази година, в изложбата взеха участие 153 деца от цялата република. Те представиха 174 творби. Цялата работа се извършва от учениците самостоятелно. Благодарение на знанията, придобити в клубовете за 3D моделиране, те създадоха наистина уникални творби на 3D принтер. С помощта на новите технологии децата могат самостоятелно да правят истински роботи, да ги програмират, разработват и прилагат сложни технологии за изкуствен интелект. Ярък пример е добре познатият робот Аlex от Бендер.
            В номинацията „Художествено творчество с помощта на 3D печат -„ Декоративен печат“нашият екип спечели, кръжок от МОУ Средно общообразователно училище № 1 „А. Стоев“. Ръководител на работата е Оксана Ивановна Жекова.
      Конкурсът „Техно-интелект“ е ясен пример за добра самостоятелна работа, която подкрепя държавата, променя обществото, подобрява качеството на живот на гражданите. Този конкурс стана възможен благодарение на организатора - и това е Министерството на образованието на Приднестровската Молдовска република, Центърът за научно-техническо творчество на младежта "Синергия на развитието" със съдействието на специализираната компания ООО "Сервис-Метан", туристическата агенция "Айропорт" и таксиметровата компания "Късмет" - 555 -20.

Как изпратихме старата и посрещнахме Новата година!
      Новата година е може би един от най-обичаните празници за всеки от нас. Подготовката започва за него един месец по-рано и се празнува с най-скъпите хора. И колко традиции са се оформили около този празник! Коледно дърво и подаръци под него, Дядо Коледа и Снежанка...
     Така в нашето училище изчезнаха новогодишните партита. Децата и техните родители, учители се подготвяха дълго време, фантазираха, правиха изложби и новогодишни украси. Децата дойдоха на тържеството весели в очакване на празника. И техните надежди се сбъднаха. Елегантната красота на елховото дърво поздрави гостите в украсената зала на училището. Музика, цветен дизайн, декорации и костюми, забавни конкурси, танци около коледната елха създадоха усещане за празник у децата, зареждаха ги с емоции и радостно очакване на срещата с приказни герои.
      Учениците, които участваха в новогодишното представление, се показаха като добри артисти, разкривайки своите творчески умения, артистичност, ентусиазъм и организаторски способности. Те трябваше да се превъплъщават в различни герои: Кикимор, Снежанка, Дядо Коледа и дори в някои представители на животинския свят. От самото начало на спектакъла приказни герои пренесоха децата във вълшебния свят на приказките. Децата успяха да се потопят в празничната атмосфера на приключения, да участват в интересни конкурси. С появата на Дядо Коледа започна истинския празник с песни и танци, танци около коледната елха. След представлението децата прочетоха поезия на Дядо Коледа и Снежанка, направиха снимки с новогодишните герои, получиха новогодишни подаръци.
        Новогодишните празници за деца и възрастни все още са най-важните, цветни и незабравими. Желаем ви добро здраве, оптимизъм, творчески успех, реализиране на интересни планове и идеи през Новата година!

   IV републикански конкурс-изложба
       "Техно-интелект ПМР - 2019"

      На 16 декември в „Тирасполска хуманитарна и математическа гимназия“ се проведе квалификационен кръг за определяне на най-добрите ученици, овладели уменията на 3D моделиране и 3D печат. Тази насока стана достъпна за приднестровските ученици преди няколко години. Учениците от нашето училище - Дмитрий Жеков, Дмитрий Янак, Виктор Грабовар, станаха победители в общинския кръг на 4-ти републикански конкурс-изложба „Техно-интелект ПМР“. Конкурсът-изложба представи работата на училищата от гр. Тираспол и област Слободзея. Всички творби бяха високо оценени, но най-вече нашите!
     Дмитрий Жеков демонстрира своето творчество - серия от магнити на градове от ПМР „Ние прославяме нашето Приднестровие!“ В номинацията „Художествено творчество с помощта на 3D печат - декоративен печат“.
      Янак Дмитрий в същата категория представи своята творба - статуетки - „Ученик на годината!”, „Учител на годината!”, „Най-добрият клас!”.
    Грабовар Виктор демонстрира в номинацията „Изкуство с помощта на 3D печат - декоративен печат“, хранилка за птици - „Предмети, които ни заобикалят“. Използвайки специални програми, те самостоятелно създадоха работите си в проекти на компютър, след което триизмерни чертежи бяха отпечатани на 3D принтер.
       Ръководител на клуба за 3D моделиране и наставник на нашите победители е Жекова Оксана Ивановна - учител ИКТ, методист-организатор втора категория. Благодарение на умелото й ръководство и разбира се на голямото желание и на нашите деца да се развиват в тази област, се получиха толкова високи резултати.
     С всяка година все повече деца, както момчета, така и момичета, участват в състезанието. Децата са много заинтересовани, креативно развити, активни, има висок ръст в техническата им работа. Момчетата не се страхуват да пресъздават и всички идеи, които имат – креативни са.
         Конкурсът се проведе в много спокойна и приятна атмосфера, която допринесе за пълната концентрация върху представените творби и техните презентации. Изразяваме благодарността си към екипа на Центъра за научно-техническо творчество „Синергия на развитието“ за прекрасното и информативно събитие!

       Да започнеш да вършиш добри дела никога не е късно!
    Да започнеш да вършиш добри дела никога не е късно! И още повече, когато става дума за бездомни животни, които така мечтаят да намерят дом и любящ собственик. В тази връзка котките и кучетата, които живеят в приюти за бездомни животни, имат малко късмет: докато им е топло и сито. Но това е само засега ... Институциите изпитват сериозни проблеми с финансирането, отпуснатите средства почти не са достатъчни, а студът наближава ... Всеки ден вървим по улиците покрай тях - изоставени и гладни. Хвърлят ги, гонят ги, а понякога и издевателстват над тях. Никой не им помага, никой не го интересува. Освен хора с голямо и добро сърце от приюта, но те се нуждаят и от нашата помощ.
    Според дългогодишна традиция в нашето училище от 3 до 10 декември се проведе благотворителна акция „Дай лапа, приятелю!“ Цялото училище в продължение на седмица събираше храна за приюта за бездомни животни в Бендери, лекарства, без които животните просто не могат да оцелеят, особено през зимата.
     Но всяко от животните, които са попаднали в приюта, има своя история - някой е спасен от грижовни хора от разстрела, някои стари собственици просто са се отказали, някои са били удряни от коли и са влезли в приюта със счупвания и някой изобщо не познават топлината на човешките ръце. Пристигайки в приюта, ще ви бъде от голяма полза просто да общувате с животните. Кучетата и котките се нуждаят от контакти с хора и много от тях ще се радват на вашата компания и възможността да се гушкат. Ние твърдо вярваме, че хуманното отношение към животните е едно от основните условия за моралното здраве на човешкото общество.
     „Да носим отговорност за онеправданите“, призова Антоан дьо Сент-Екзюпери и под този лозунг нашите ученици подкрепят бездомните животни.
       Присъединете се сега! Вярваме във вашите добри сърца!

                  Екологичен маратон
          На 13 декември се проведе зоналният етап на екологичната игра „Екологичен маратон“ сред организациите на общообразователното образование на област Слободзея. Организатор на играта е МУ „Слободзейско РУНО“. Нашите ученици от 4 клас, се представиха достойно и заеха почетно 2-ро място, като спечелиха 77 точки.
            В Екологичния маратон имаше две състезания:
     Конкурсът „Най-доброто хранене“, в който екипите представиха своята работа и се обосновават по следните критерии:
- обосновката за избора (разработването) на оформлението на подаващото устройство, неговата функционалност, естетика;
- обосновка за местоположението на хранилката;
- обосновка за подбора на фураж за зимно хранене на птици;
- пълнотата на наблюденията на птиците, които посещават хранилката, и тяхното поведение;
        Журито оцени изпълненията на екипите по пълнотата на обосновките, изразителността на устната реч, дизайна и естетиката на хранилката. Децата от нашия екип в този конкурс станаха победители.
         Екологичен маратон „Ние и природата” се тестваха знания, умения в екологична и биологична посока.
          Играта се състоеше от 6 задачи. Първата задача е „Гатанки за растенията“, участниците трябваше да отгатнат предложените гатанки. Задача номер 2 - „Разгадай-ка!“, Където момчетата решаваха загадките. Третата задача беше, че на екипите бяха предложени 10 варианта за започване на поговорки и 10 варианта за приключване на поговорки, беше необходимо правилно да съберат поговорката. В задача 4 всеки екип получи листовка, на която е написано криптираното име на птиците. Екипът трябваше да дешифрира този запис възможно най-бързо и да раздели птиците на 2 групи (зимуващи и мигриращи). Задача номер 5 - „Книгата за жалбите“. Екипът прочете оплакването на това или онова животно, без да посочи автора и екипите трябваше да отгатнат кой е авторът на жалбата.
           При преминаване на всяка задача се вземат предвид времето, необходимо за изпълнение на задачата и правилността на отговорите. За всеки верен отговор екипът получи 1 точка.
        Такива игри се провеждат с цел формиране на отговорно отношение към природата у учениците, развиване на чувство за собственост и отговорност за всичко, което се случва наоколо. Както и запознаване на децата с последиците от човешкото влияние върху природата, екологичните проблеми, обясняване на важността на общуването с представители на животинския свят, съпричастност към тях, проявяване на доброта, чувствителност и грижа.

      Акция „Помогнете на приятел“
        От 25 до 30 ноември 2019 г. в нашето училище се проведе акция „Помогнете на приятел“, където нашите ученици помогнаха за събирането на различни канцеларски материали за ученици от интерната. Въпреки факта, че акцията продължи само седмица, през това време те успяха да съберат много необходими аксесоари: химикалки, тетрадки, корици за тефтери, моливи, бои, албуми и много други. Подобни акции - с дрехи и вещи - се провеждат в нашето училище няколко пъти годишно. Директорът и администрацията на Общинската институция „Парканска СОШ - интернат“ от сърце ни благодариха за оказаната отзивчивост и съдействие.
          Искам да отбележа, че нашите деца участват активно в много благотворителни акции. Една от тях е „Дай лапа, приятелю“, където учениците заедно с родителите си оказват цялата възможна помощ на приют за бездомни животни в Бендери.

               Зонални състезания по баскетбол - 2019г.
            На 30 ноември се проведе зоналният етап от състезанието по баскетбол сред младежи и девойки в спортните зали на Парканская СОШ № 1 и МОУ Парканская СОШ-интернат.
       В младежките игри взеха участие пет отбора: МОУ «Терновская РМСОШ», МОУ «Парканска СОШ-интернат», МОУ  «Парканска СОШ №1 А. Стоев», МОУ «Парканска ООШ №2 Д. И. Мищенко»,  МОУ  «Парканска ООШ №3 А. Ф. Романенко». Отборът на младежите от Терновка зае първо място. А момчетата от нашето училище заеха второ място.
          При момичетата участваха в турнира 3 отбора от средни училища: МОУ «Терновска РМСОШ», МОУ «Парканска СОШ-интернат» и МОУ  «Парканска СОШ №1 А. Стоев». Екипът на интерната спечели, като победи момичетата от нашето училище. Така местата бяха разпределени, както следва: отборът на МОУ «Терновска РМСОШ» — 3 място, МОУ «Парканска СОШ №1 А. Стоев» — 2 место и МОУ «Парканска СОШ-интернат» — 1 место.
             Отборите, спечелили първи места в зоналния етап, ще участват в игрите на следващия етап.

        Невероятният свят на цирка
       Циркът е специален свят. Свят, в който всички са щастливи: и възрастни, и деца. Тук всички се смеят от сърце. А смехът, както знаем, удължава живота. Думата "цирк" изпълва душата с предчувствие на радост и забавление. Очаровани сме от ярките светлини на прожекторите и пъргавината на акробатите. Тук зрителят наблюдава безграничните възможности на човешкото тяло, чудесата на смелостта и сръчността. Децата със затаен дъх следват магьосниците, опитвайки се да разгадаят тайните им.
       В нашето училище има добра традиция - ежегодно да събираме ученици за цирково представление, което се провежда в нашата актова зала. И тази година, както винаги, артисти от най-разнообразни жанрове показаха своите номера: акробати, жонгльори, клоуни. Освен това всички деца имаха възможност да участват директно в някои от тях.
   Благодарим на организаторите, че дадоха на децата възможността да се потопят в света на приказките и смеха. Циркът за деца е, разбира се, радост. След подобни представи те дълго споделят своите впечатления от видяното.

„Пеем за тебе, Велика победа!“  Младост, творчество, талант 2019
      На 15 ноември се проведе областният етап на Републиканския фестивал на детското и младежкото творчество "Младост, творчество, талант!”, който се състоя в СОУ №1 - Кицкани. В номинацията „Концертна програма (хорове и вокални състави) „Пеем за тебе, Велика победа!“ нашето училище беше представено от вокален колектив „Албена“, чиито участници бяха 17 души от 5-11 клас, ръководител - Карай Людмила Федоровна. Колектив „Албена“ изпълни песните: „Мълчание върху Мамаев Курган“ (acapella), музика на А. Пахмутова, думи на В. Боков и „Песен за моята родина“, текст и музика на Л. Ф. Карай (автор).
      Регионалният фестивал на детското и младежкото творчество „Младост, творчество, талант” е посветен на 75-годишнината от Победата на съветския народ във Великата отечествена война 1941-1945 г. и 30-годишнината от основаването на Приднестровската Молдовска република.
      Организатор на фестивала е Министерството на образованието на Приднестровската Молдовска република.
   Изпълненията на творчески групи бяха оценени съгласно следните критерии по 10-точкова система:
      съответствие с темата;
      изпълняващи умения;
      пеене и сценична култура;
      спазване на стила на извършената работа;
      изразителност на изпълнението;
      съответствие на репертоара с възрастта на участниците;
      външния вид на участниците;
      спазването на правилата на Фестивала.
  Всички участници се представиха достойно, показаха своето умение, талант и способности. Желаем на всички творчески успехи, успех в училище и успех в живота. Изказваме БЛАГОДАРНОСТ на нашия вокален колектив „Албена” и Людмила Федоровна! Училището се гордее с вас!

         Международен конкурс „Заедно в XXI век“- 2019 г.
     Столичният дворец на културата беше домакин на тържествено награждаване на победителите и призьорите от Международния училищен конкурс „Заедно в 21 век“. Международният проект се осъществява от Фонда за устойчиво развитие на България. От няколко години негов партньор в Приднестровието е фондация „Бъдещето на Приднестровието“. Състезанието има за цел да стимулира интереса на учениците към изучаване на историята и бъдещето на българо-руските отношения и сътрудничество.
    Младите хора на възраст от 7 до 17 години изказаха своите мнения по темите: „Ние сме за мир!“, „Антифашистко движение в България през 1941-1944 г.“, „Сътрудничеството в космоса - гарантира спокойно бъдеще за човечеството“ (40 години космически полет на Георги Иванов и Николай Рукавишников), "140 години от установяването на дипломатически отношения между България и Русия". Те демонстрираха позицията си в рисунки, песни, стихотворения, есета, есета и мултимедийни презентации на български и руски език. 130 творби бяха обявени за конкурса от Приднестровието, 32 станаха най-добрите.
      Сред 32 творби на първите места бяха присъдени четири материала. Автор на един от тях беше деветгодишният Дима Каракушан, ученик от 3 клас на нашето училище. Студентът беше привлечен от военни теми. Вдъхновен от разказите на баща си за Великата отечествена война, младежът представи патриотична поема.
     Церемонията по награждаването беше открита от млади танцьори от нашия танцов състав „Албена“. Момчетата не само изпълниха един от българските народни танци, но и свиреха на лъжици.
       На събитието присъства председателят на Върховния съвет Александър Коршунов, който благодари на всички ученици за активното им участие, отбелязвайки техния талант и желание за развитие. Благодарих на родителите и учителите, които ги подкрепяха през целия конкурс. Всъщност чрез участието си в проекти на международно ниво те декларират не само себе си, но и Приднестровието като цяло.

     Бих станал учител, нека се науча!
      В нашето училище се проведе ден за самоуправлението, в който беше много интересно да участват ученици от гимназията, които замениха учителите в класната стая. Учители-ученици бяха деца от 9-11 клас, които се стремяха да се докажат в полето на познание, близко до тях. Както се оказа по-късно, не беше толкова просто, колкото изглеждаше първоначално. Те са изправени пред трудната задача - да заменят учителите.
    Този ден се оказа доста труден – дубльорите-учители имаха късмета да почувстват отговорността, която лежи на учителите. Те са изправени пред проблеми, с които учителите се сблъскват ежедневно: правилна оценка на отговорите на учениците и неподчинение на някои от учениците. Благодарение на тази практика учениците от гимназията получават огромен житейски опит, което е важно за по-нататъшния избор на професия. Някои от тях наистина харесаха да бъдат учител и разбраха, че преподаването на деца е тяхното призвание.
   Голяма подкрепа за учителите – ученици даде целия преподавателски състав. Те предоставиха на децата необходимата и интересна литература, дадоха ценни съвети относно планирането на урок и оценяването на учениците. Учениците съчувстваха на своите млади наставници. Децата бяха любезни, дружелюбни и внимателни, с удоволствие изпълняваха задачите и отговаряха на всички нъпроси и идеи.
      Обобщавайки деня на самоуправлението, можем спокойно да кажем, че училището е сложна система, в която всеки елемент е важен и вие като учител не трябва да оставяте този механизъм да се разпада. Дубльорите-учители, заедно със своите наставници-учители направиха всичко възможно, за да зарадват всички с този ден и да имат най-живите и радостни спомени. След като провеждате сами урока, разбирате колко трудна е работата на учителя. Разбира се, денят на самоуправление е информативен за всички: за дубльори-учители, за учениците и за истинските учители. Това се оказа отличен учителски тандем, хиляди важни подробности бяха разгледани за създаването на това събитие! И всички се справиха със задачата отлично!

                  Златна лира - 2019 г.
       В Кишинев се проведе VI международен фестивал-конкурс за детско творчество „Златна лира”, в който нашите деца взеха участие. 2-ро място зае Дария Станева, 3-то място спечелиха децата от танцов състав „Албена“, 3-ти клас. Поздравления, гордеем се с вас!
        Конкурсът „Златна лира“ е организиран от руската общност на Република Молдова с подкрепата на представителството на „Россотрудничество“, съобщава пресслужбата на Руския център за наука и култура.
      В него участваха над 500 души от 16 града на Молдова, включително Приднестровието и Украйна. Участниците демонстрираха майсторството си в четири възрастови категории и три направления: вокално изкуство (солисти и ансамбли); хореографско изкуство (солисти и ансамбли); изпълнителви умения (клавишни, духови инструменти, струнни инструменти, народни инструменти).
         Тази година конкурсът беше посветен на Годината на театъра в Русия и 220-годишнината на A. С. Пушкин. Класически произведения на руски композитори, съвременни и народни песни, класическа хореография и руски танци бяха представени на журито.
        Всички участници във фестивала получиха грамоти, а тези, които спечелиха награди, получиха купи, медали и подаръци.

     Ние сме заедно, значи сме единни!
      През цялото време силата на националното единство остава основната ценност на руската държава, нейната надеждна подкрепа в борбата срещу пороците на анархията и размириците. По случай Деня на националното единство бе проведена лекция за учениците от Валентина Николаевна Обручкова, ръководител на Музея за история на село Паркани, заедно с Чмил Наталия Ивановна, учител по история и социални изследвания. Те разказаха на учениците за историята на този ден, за важността да бъдем обединени, равни по права като хора, независимо от националността, религията и други различия. Изминаха повече от 400 години от времето, когато усилията на руския народ сложиха край на чуждата намеса на руска земя, когато героизмът на народното опълчение под знамената на княз Дмитрий Пожарски и Кузма Минин свали господството на интервенционистите.
      Неразривните нишки на историческата памет обединяват поколения съвременни приднестровци и руснаци със своите смели предци. За нас националното единство и патриотизмът бяха и са трайни духовни основи. Приднестровският народ е твърдо отдаден на ценностите на руския свят и свързва съдбата си с Русия.
       В Русия Денят на националното единство се отбелязва от 2005 г. Той е създадена в памет на събитията от 1612 г., когато народното опълчение, ръководено от Кузма Минин и Дмитрий Пожарски, освобождава Москва от полски интервенционисти. Исторически този празник се свързва с края на смутното време в Русия през 17 век. В Приднестровието денят на националното единство се чества от 2012 г.
    В Приднестровието живеят представители на 72 националности, чието единство и равенство са основен принцип и идеологическо ядро ​​на приднестровската държавност. Денят на националното единство беше още едно потвърждение на това.

            Внимавайте с автомобила!
            Дълги години хората мечтаеха за килими и килимчета, добри магьосници, които са в състояние да построят дворец за една нощ. Тези мечти бяха въплътени в приказките. Но в реалния живот хората трябваше да работят, за да изхранват себе си и своите близки. Отнемаха седмици и месеци, за да се преодолеят разстоянията между градовете, а къщите се строяха години наред, тъй като се използваха собствени физически сили и животински сили. Понякога хората използваха помощта на вятъра и водата, но тя била много ограничена. Това продължило хилядолетия, докато човек не започна да създава машини, способни многократно да увеличават собствената си физическа сила и освен това да останат напълно под контрола на човека. Първият масов независим механизъм за действие бе парен двигател. И така, век след век, година след година се появяват автомобилите и се подобряват, появяват се все повече нови и по-удобни коли. Има дори умни коли, които могат да се движат без шофьор. Но въпреки всички нововъведения и колкото и да е напреднал автомобилът, никой не отменя правилата на пътя и ролята на водача като участник в движението по пътя.
               В нашето училище се проведе акция, посветена на Деня на автомобилиста. Учениците от екипа от млади инспектори на движението по пътя раздадоха апелативни листовки на родители, учители, които пристигаха в училището с автомобили с молба да внимават по пътищата, да спазват скоростта, да следват пътните знаци и да бъдат особено внимателни към пешеходците, особено младите пешеходци. В допълнение към листовката учениците поздравиха шофьорите за празника им, пожелаха им късмет по пътищата и още веднъж им напомниха за отговорността, която носят по време на шофиране, помолиха ги винаги да закопчават предпазния колан в колата и да не преминават кръстовища на „червена светлина“.

        Честит рожден ден, училище!
         Училище... Моето училище... Тези думи отварят чувства в душата на всеки. Училището в паметта ни са светли класове, тебешир, дневник, изгубен някъде, първа любов, строги учители, родителски срещи, училищен двор, върху който падат листата от дървета, есенни ветрове. Тази есен, 20 октомври, нашето учебно заведение „Парканско средно общообразователно училище № 1 „Атанас Стоев” отбеляза своята 99-годишнина!
      Историята на нашето училище има дълбоки корени в далечното минало. Малко хора знаят, че училищната сграда е сменяна четири пъти и първоначално тя е била на седем години и е формирана на базата на предреволюционното училище през 1920 година. Първият директор е Николай Николаевич Митов. Минаха години, през 1936 г. училището става средно, сега това е сградата на интерната. В годините 1969-1970г. приключва изграждането на новата гимназиална сграда, в която се намира и днес. Нашето училище беше първото в областта, което премина към офис система на образование. През 1981 г. е създаден училищен музей под ръководството на Анна Тимофеевна Иваненко. От 1988 г. училището започва да се променя значително. Беше оборудван компютърен кабинет, дворът е асфалтиран, а фоайето е покрито с декоративен камък. Освен това е изградено и оборудвано котелно помещение, закупени са нови мебели и е оборудвана баня. Отношенията с България се възстановяват.
        От 2005 г. нашето училище вече носи името на Атанас Георгиевич Стоев, родом от Варна, талантлив поет, учител по български език, дошъл в Паркани с цел да възроди преподаването на българския език и литература. През 2004 г. открива клуб „България”, в който Атанас Георгиевич подготвя абитуриенти за прием в университети в България.
       През 2010 г. под ръководството на Кузьменко Нина Григориевна в училището се открива изложбена зала, в която всеки може да види творбите на нашите талантливи ученици.
           От март 2011 г. до днес училището се ръководи от Тимофеева Наталия Михайловна. За толкова кратък период училището се промени много. Канализацията беше възстановена, направено е осветление както отвътре, така и отвън, ремонтирани са окабелявания, направени са основни ремонти във фоайето, сменени са входните врати, монтирани са нови порти, централният двор и зоната около училището са павирани, покривът е подменен. Училището има интернет мрежа, Wi-Fi, във всеки офис има компютър, в допълнение към това, два оборудвани компютърни кабинета и много, много повече.
            Всяко училище има своите заслуги. Но има и нещо, което ги обединява. Това са техните ученици. Нашето училище с право се гордее със своите възпитаници, сред които огромен брой висококвалифицирани специалисти в различни отрасли.
          През периода на съществуването на училището е натрупан богат педагогически опит, развиват се негови специални традиции, които персоналът на училището поддържа и усъвършенства, формират се собствения му стил на взаимоотношения и благоприятен вътрешен микроклимат, допринасящ за развитието на вътрешния потенциал на всеки участник в образователния процес. Училището има всички условия за разнообразното развитие на личността: просторни удобни стаи, библиотека, актова зала, спортна зала, оборудвана с машини за упражнения, необходимо оборудване в кабинетите, стадион.
          Днес нашето училище Парканско средно общообразователно училище № 1 „Атанас Стоев“ включва съвременни класни стаи, компютри и лаптопи, интерактивни дъски и мултимедийни устройства, огромен брой различни кръгове. Но на първо място в училището са децата, учителите и родителите. Училището е постигнало много през това време. Това е историята на много поколения учители и ученици, история, в която има място за тъжни и радостни постижения и загуби, грешки и открития, неуспехи и успехи.
       Можете да изпратите вашите желания и предложения на уебсайта на училището http://schoolpmr.ru или можете да се „запознаете“ с нашите ученици и учители, с техните постижения, да прочетете и видите информация за събитията, проведени през учебната година.
           Светът не стои неподвижно, старите технологии се заменят с нови. И училището също се променя. Но модерното училище е къщата, която всички построихме. Разбира се, на първо място това са училищните ветерани, учители, ученици, родители, абитуриенти и дори гости. Тази къща е построена, сякаш от тухла, от нашите дела, нашите качества, таланти и усилия. Всеки е допринесъл по нещо различно. И искам да повярвам, че нашето училище има не само славно минало, добро настояще, но и прекрасно бъдеще, към което се стремим заедно!

                   Новите гимназисти
           Празникът беше посветен на учениците от десети клас, които вече могат да носят почетно звание - гимназисти. Деца от 11-ти клас подготвиха неформално поздравление за новите си старши другари. Това е много важно събитие в живота на учениците. Те стават гимназисти: появяват се нови възможности, отговорности, права и задължения. Всъщност това е началото, началото на финалната линия, което завършва с последния разговор и абитуриентска вечер. Това е началото на пътя, който ще ги доведе в един възрастен, независим живот.
              И така, какви качества трябва да притежава един ученик в гимназията?
               Ако не е умен, то поне умен;
            в подходящия момент трябва да се задейства скоростта на реакцията;
              трябва да бъде артистичен или поне да се преструва, че има такива способности, но е рано да ги покаже;
            да бъде в състояние да се измъкне от всяка ситуация, дори когато учителят го намери да си преписва домашното, просто кажете, че е решил да провери домашната работа на приятеля си;
              честен;
              информиран;
           Бъдете в състояние да бъдете приятели с вашите съученици.
       Сърдечно поздравяваме малкия, но много приятелски настроен екип от 10 клас, начело с надежден наставник, верен приятел и помощник във всичко, майката в класната стая Гайдаржи Наталия Петровна. Продължете напред, ученици, гризете гранита на науката! Вярваме, че ще успеете.

            Посвещение в първокласник
              Сред многото прекрасни традиции, които нашето училище е натрупало в почти 100-годишната си история, специално място заема празникът „Посвещение в първокласник“. Това е ярко и забавно мероприятие с шеги, гатанки, добри пожелания и изненади. Както винаги, празникът протича в радостна, възбудена атмосфера, родители и учители в училище се събраха, за да поздравят първокласниците. Изпълнението на първокласниците на концерта, демонстрира отговорността и сериозното отношение на децата в училище. Първокласниците активно участваха в празника: аплодираха, пееха любимите си песни, рецитираха стихове. Те също обещаха да учат добре, да се занимават с домашните задачи и да бъдат усърдни ученици на учебното заведение „Парканско средно общообразователно училище № 1 „Атанас Стоев“. Но, разбира се, кулминацията на празника беше представянето на Гончар Валентина Илинична, класен ръководител, която даде на първокласниците възпоменателни медали и грамоти, потвърждаващи статута на новоизпечените ученици.
           Желаем ви много успех, стремеж, добро здраве, да бъдете внимателни и послушни, да разбирате и усвоявате добре новия материал и постоянно да попълвате базата си от знания.

                              Среща с интересни хора
                На 16 октомври в училището се проведе среща с интересни хора, посветена на 95-годишнината от формирането на МАССР. Наш гост беше Градинар Раиса Ивановна, която освен че прекарва по-голямата част от живота си в нашето училище, обучавайки повече от едно поколение ученици, започва професионалното си развитие като агроном. Под нейно ръководство първата ферма за зайци е в селото, след това тя е изпратена в нашето училище, където се занимава със зеленчукопроизводство и преподава биология. На срещата присъства и Валентина Николаевна, ръководител на музея по история на нашето село, който разказа подробно за историята на раждането на МАССР, приноса на нашите селяни в развитието и формирането на МАССР и много различни интересни исторически факти. Учениците слушаха с голямо удоволствие историята на формирането на молдовската автономия, запознаха се с биографията на Г. И. Котовски, който е инициатор на създаването на МАССР.
           12 октомври 1924 г., преди 95 години, е приет указ за създаването на Молдовската автономна съветска социалистическа република (MAССР). Структурата включваше съседните населени места Слободзея, Тираспол, Григориопол, Дубосари, Рибница, Каменка, Бирзула (Котовск, Подолск), Балта, Ананиев и други селища на Балтийския и Одеския окръзи на Украинската ССР. 11 административни области на Съюзната република бяха включени в MAССР, на територията на която живееха повече от 570 хиляди души. Молдовците съставляват по-малко от една трета от населението на MAССР, докато по-голямата част от жителите (57%) са украинци и руснаци. Това бяха териториите на бившите провинции Херсон и Подолск на Руската империя, където от края на XVIII век се заселват представители на различни нации. Това е причина за мултикултурния състав на населението на региона, който се превърна в една от отличителните черти на приднестровската идентичност.
            Първият административен център на автономия е град Балта, след това функциите на столицата на MAССР изпълняваха Бирзула (по-късно Котовск, а сега град Подолск) и Тираспол. Автономността имаше свои държавни органи, бюджет, законодателство.
            Идеята за създаване на първата република в Днестър се появи през февруари 1924 г. Тя беше разгледана в Народния комисариат за националности на РСФСР. Предложението беше одобрено с уговорката, че „неговата организация е необходима в рамките на Украинската ССР“.
           Инициатор за създаването на молдовска автономия е Г. Котовски, той е подкрепен от А. Бадулеску, П. Ткаченко, С. Тинкелман, Т. Чоран, В. Попович и др. Петицията им е разгледана от съветските власти на 7 март 1924 г.: на част от територията на Балти и Одеса беше предложено формирането на Молдовския автономен регион като част от областите на провинция Одеса и окръга Тулчински на провинция Подолск като част от Украинската ССР. В Съветския съюз имаше и противници на създаването на молдовска автономия, по-специално народният комисар по външните работи Г. В. Чичерин в писмото си до Молотов той пише: „Създаването на MAССР в момента е преждевременно, тъй като ще доведе до експанзионизъм от румънския шовинизъм. Преобладаването на молдовското население (в левобережните райони на Днестър) ще доведе до укрепване на позицията на Румъния по бесарабския въпрос. "
           Въпреки това, в навечерието на следващите месеци съветско-румънски преговори във Виена относно статута на Бесарабия, Молдовска автономна съветска социалистическа република е сформирана с резолюция на Централния изпълнителен комитет на Украинската ССР от 12 октомври 1924 г. Според вестник „Одеса Известия“ „всички потиснати бесарабски молдовци гледат на автономната република като на маяк, който разпространява светлината на свободата“. Молдовският АССР обаче не е създаден като национална държава, а като средство за влияние на Съветския съюз върху Запада. На следващата 1925 г. на Първия всемолдовски конгрес на Съветите в Балта са установени границите на автономията и е приета конституция, приета от украинските власти на 10 май същата година. Според приетата конституция започва формирането на ръководните органи на републиката и на местните власти.

           Професията учител е вечна!
       Колко добро трябва да кажем на нашите учители, защото именно те ни дават необходимите знания. На прекрасния празник - Деня на учителя - приемете думи на благодарност за вашето честно и благородно служене на каузата за образование и просветление! Трудно е да надценявате своя безкористен труд в образованието на по-младите поколения, повишавайки образователното ниво на цялото ни общество. Заедно трябва да съхраним и усъвършенстваме най-добрите традиции на нашето училище. В живота на всеки човек има първи звънец, първи учител и училищни години, които остават в паметта завинаги. И през всичките тези години, преди да получи диплома по избраната професия, Учителят се разхожда през живота на малък и след това на пораснал човек. Именно вие ежедневно отваряте хоризонтите на знанията за своите ученици, отговаряте на десетки въпроси и поставяте задачи за тях, обучавайки ги да мислят независимо и творчески. Частица работа и душата на учител е във всеки от нас. Понякога, след години, ние осъзнаваме усилията, положени от нашите наставници, отговорно и трудно е да си учител. Учителят работи за своите ученици, живее за тях, опитва се да направи всичко, за да горят интерес, радост и всеотдайност в очите на учениците. От своя страна децата радват учителите със своите успехи и постижения. Нашето училище има прекрасна дългогодишна традиция - в Деня на учителя учителите приемат поздравления от учениците. Чуват се прекрасни песни и стихотворения, посветени на учители, развълнувани ученици с цветя тичат по коридорите, навсякъде цари празнична атмосфера.
           Позволете ми да изразя своята благодарност и благодарност към онези, които са работили десетилетия в това благородно поле. Тези, които смело използват нови образователни методи, които допринасят за подобряване на качеството на образованието. Тези, чийто опит, енергия, отдаденост на избраната професия помагат на по-младото поколение да получи необходимите знания и да определи мястото си в живота.
           Приемете благодарност за вашата отдаденост на професията, за вашата топлина и сърдечност, за образованието на силни и смели, отдадени на успеха млади граждани на Приднестровието. Пожелавам ви здраве, професионални и творчески успехи, взаимно разбиране, щастие и просперитет.

                     Ден на здравето
       Какво най-често желаем на нашите близки, независимо от техния пол, възраст, социален статус? Разбира се – здраве! Не напразно народната мъдрост казва, че „всичко останало ще последва“. В същото време учените уверяват,че здравето ни зависи само 15% от гените, останалото от начина на живот и условията на живот, от дейностите и навиците. Навиците и приоритетите се формират в детството. И училището играе значителна роля в това отношение.
       В един топъл септемврийски ден нашето отбеляза Деня на здравето, в който участваха ученици от всички класове. Тази традиция съществува от много години. Колко е хубаво да сте на чист въздух, да спортувате, да се състезавате на шега и на сериозно! Всички бяха енергични и весели: както феновете, така и самите участници. На брега на Днестър можеше да се видят щафети, различни активни игри, да се чуят веселите викове на публиката, развълнуваните гласове на спортистите. Ученици и учители с удоволствие участваха във всички състезания, игри, щафетни състезания. И времето беше прекрасно, зарадва всички в слънчев и топъл ден. В този ден нямаше губещи, защото всички получиха заряд от енергия и здраве.
       Според учениците, Денят на здравето им донесе страхотно емоционално отношение. Дните на здравето са празници на радост и искам те да се провеждат възможно най-често!

       Пожарна безопасност – беседа
      Вероятно всеки е видял и знае какво е огънят, който може да бъде и наш приятел, и наш враг. В нашия живот той играе много важна роля. Днес вече не е възможно да си представите живота без огън. Той помага на човек не само да приготви храна, да затопля и да огрява жилище, но и да разтопява метал. Хората почитат огъня като символ на смелостта и героизма на защитниците на Родината. Този огън, наречен вечен, гори по правило при паметници и могили на героите от войната. Излизайки от послушанието, огънят често се превръща в ужасно бедствие, наречено огън. Разрушава домове, убива животни, вреди на здравето на хората и често води до смърт.
        За да се популяризират знанията за предотвратяване на пожар сред децата, за да се предотвратят пожари, възникнали в резултат на детски игри и шеги с огън, се проведе превантивен разговор с учениците. Обясниха на децата, че може да възникне пожар навсякъде по различни причини: това е нагревател, който не е изключен навреме, телевизор, неугасен кибрит, небрежно хвърлена цигара. Много пожари са предизвикани и от деца, които играят с огън. В повечето случаи хората, особено децата, умират при пожари не от високи температури, а от дима, който се насища с токсични продукти от горенето на познати и полезни неща в ежедневието.
        Най-лошото в пожара е паниката. Понякога, когато се появи дори лек дим, хората, преувеличавайки опасността, се втурват към изхода (врати, прозорци). Това води до смачкване, натъртване и смърт. Други, бягащи от огъня, излизат от помещенията, оставяйки вратите отворени, счупвайки прозорците, което допринася за навлизането на чист въздух в помещението увеличава горенето. Някой, за да се защити, се опитва да избяга през помещенията, погълнати от огън. В такива случаи дори еднократно поемане на горещ въздух може да доведе до парализа на дихателните пътища и трагичен изход. Освен това човек получава тежки изгаряния. Децата нямат тази защитна психологическа реакция за опасността, присъща на възрастните. Повечето хора нямат идея какво да правят по време на пожар, за да оцелеят. В такива случаи те обикновено се крият под леглата, в кътчетата на стаите, като не се опитват да се евакуират, дори когато вратата не е заключена.
       Какво не трябва да се прави в случай на пожар:
       - да рискувате живота си, за спестяване на имущество;
      - да се включвате в гасенето на пожар, без първо да извикате пожарникарите;
     - за гасите електроуредите с вода; да се криете в шкафове, килери, ъгли и др .; да се опитвате да излезете през задимено стълбище (мократа тъкан не предпазва от въглероден оксид); да използвате асансьора;
       - да отворите прозорци и врати (това увеличава горенето); да скочите от прозорците на горните етажи.
      След като видите пожар, трябва незабавно да се обадите на спасителите, като наберете номера "101" и да предоставите следната информация: адрес, където е пожарът, обектът, в който възниква пожарът: в двора, в апартамента, в училище и т.н. Какво конкретно изгаря: телевизор, мебели, кола. Номерът на къщата, входа, апартамента, откъдето е започнал пожарът, на кой етаж гори, откъде е по-удобно да се шофира, код за влизане във входа. Дайте име и телефонен номер.

                         Деца на пътя
      Откъде започва безопасността на децата по пътя? Разбира се, с навременното обучение в способност да се ориентирате в пътна обстановка, възпитавайки необходимостта да бъдете дисциплинирани на улицата, внимателни и предпазливи.
    Децата все още не знаят как да предвидят опасността и се научават само да оценяват скоростта на превозното средство, когато се приближават към тях; освен това, поради ниския си ръст, децата са невидими за шофьорите - и това е опасно за живота! За тази цел инспектор на КАТ проведе встъпителен разговор с нашите първокласници в рамките на операцията "Внимание, деца!" Той обясни, че децата са участници в движението по пътищата, и обясни прости правила, за да могат да се ориентират в пътната обстановка:
     - когато вървите по улицата, сте пешеходец. Разрешено е да се разхождате по улицата само по тротоарите, придържайки се от дясната страна, за да не пречите на движението на насрещните пешеходци. Ако няма тротоар, преминете отстрани на пътя или по ръба на пътя. Тогава не само шофьорът ви вижда отдалеч, но виждате приближаващата се кола;
     - за да се пресече улицата, има определени места и те се наричат ​​пешеходни преходи. Те са маркирани с пътни знаци „Пешеходен преход“ и бели маркиращи линии „зебра“;
       - ако няма обозначен пешеходен преход, можете да прекосите улицата на кръстовища по линиите на тротоари или бордюри;
       - Преди да преминете пътя, уверете се в пълната безопасност. Спрете на ръба на пътното платно, погледнете в двете посоки и, ако няма коли, стигнете до средата на пътното платно. Погледнете отново наляво и надясно и при липса на транспорт завършете прехода. Пътят трябва да се пресича под прав ъгъл и на места, където пътят е ясно видим и в двете посоки;
        - ако на пешеходен преход или кръстовище има светофар, той ще ви покаже кога да преминете и кога да застанете и да чакате. Червена светлина за пешеходци - стойте, жълта - чакайте, зелена - вървете. Никога не пресичайте улицата на червени и жълти светлини, дори ако няма коли наблизо;
     - веднага щом светне зелената светлина, не бързайте от тротоара към пътя. Случва се автомобилът да има неправилно функциониране на спирачките и може внезапно да премине през пешеходния преход. Затова трябва да прекосите пътя спокойно, като се уверите, че колите са спрели. Пресичайте, не бягайте!
      - опасно е да играете близо до пътя: да карате колело през лятото или да карате шейни през зимата.
        Трябва да се помни, че движението по пътищата не започва с пътното платно, а с първите стъпки от прага на дома. Бъдете внимателни и предпазливи!

                           Да пиша букви разни ...
      1 септември е денят на знанието. Тази дата наистина е известна на всички, и на тези, които отиват в първи клас, и на тези, които отдавна са завършили училище. За някои този ден е връщане на спомени от миналото, за някои е стъпка към бъдещето.
    Всяка година, сутринта на първи септември, тълпи деца се втурват към родното училище, празнично облечени, с красиви букети и голямо желание за знания. За първокласниците това е моментът на среща с първия им учител, моментът на нов етап, когато времето на детската градина е нещо от миналото и започват вълнуващи училищни дни. Децата се притесняват, пред тях се отваря свят на знанието, за което те дори не са подозирали. Училището се превръща във втори дом, в който те ще намерят приятели за цял живот, ще срещнат първата си любов, където ще има много очарователни събития, които никога повече няма да се случат.
     Струва си да се каже, че не всеки празнува този празник с усмивка и наслада. Студентите съжаляват, че ваканцията им приключва толкова бързо, те неохотно започват университетски дейности и много ученици вече започват да мечтаят за следващата си ваканция. А нашите единадесетокласници с чувство на лека тъга осъзнават, че това е последният им училищен празник, посветена на Деня на знанието. Предстоят студентските години, зряла възраст, университетски живот, пълен с нови срещи, запознанства, вълнуващи и наситени събития, студентски забавления. Тази година е много важна за тях, защото трябва най-накрая да вземат решение за избора на професия, да издържат последните изпити, за да постъпят в университет. О, как биха искали да застанат вместо малките деца, които държат балон в ръцете си и очакват с нетърпение началото на първия урок в живота. Но всичко това вече е в миналото, уви.
      Въпреки това, колкото и да е щастлив или тъжен този празник, той все още е много значителен и важен за всяко от децата и възрастните. По традиция училищното тържество започна със среща на първокласници и с приветствени думи от директора на училището Наталия Тимофеева към децата и учителите. Разбира се, много внимание се обръща на първокласниците, защото те първи път прекрачват прага на училището. В тяхна чест се чуват първите звуци на камбани, които стават най-важните и запомнящи се за първокласниците. Всички присъстващи с нетърпение очакваха отговор от малките ученици, които разказаха първите си, вече училищни, стихове и изпяха песен. Учениците от гимназията поднесоха подаръци на първокласници, споделиха своя опит, съвети, а след това ги проведоха за първия учебен урок.
      Поздравления за началото на новата учебна година! Успехи, стремежи, изпълнение на вашите планове и добро здраве! Вървете уверено по пътя на знанието!

    Последният училищен звънец – той е най-вълнуващ!
       Зеленоокият май бавно плува на крилатата си лодка. Нови цветя цъфтят, градините блещукат с бяло, розово, лилаво, обгръщайки със сладките си аромати улицата, уморена от коли и суета, птиците пеят и толкова е хубаво на сърцето! 25 май в МОУ Парканска гимназия №1 "А. Стоев”прозвъня последният звънец за всички ученици и учители. За повечето ученици това е само сигнал за настъпващите училищни летни почивки. Три месеца на свобода от стриктно ежедневие, ранни събуждания, учебници и контролни работи. В продължение на три дълги месеца можете да забравите за чиновете, учебниците, уроците и зубренето. Можете да правите любимите си неща, без да мислите за времето.
        Но за някои краят на учебната година е свързан не само с радост, но и с опасения, лека тъга, надежди ... Това са тези, които завършват тази година училище. За тях послединият звънец е препратка към началото на най-голямата промяна в живота. Те все още не са съвсем възрастни, но вече не са деца. Все още има много тревожност под формата на дипломиране и приемни изпити. Вече не само момичета и момчета, но за няколко минути преди началото на празника хора се събират в двора на училището, дори хулиганите изглеждат спокойни и притихнали. Значението на момента кара всеки без изключение да чувства отговорност и разбиране, че всичко, което се случва сега, ще стане неразделна част от бъдещия им живот.
          Тържествената част започва с напътствени слова от Наталия Михайловна Тимофеева, директора на училището, както и от присъстващите гости, учители, родители и разбира се от най-малките ученици - първокласниците. Понякога беше трудно да се сдържат толкова бързо сълзите от изникналите спомени от миналите училищни години. Много ученици получиха почетни грамоти, като всеки възпитаник получи награда. Сега вече се чуват отговорите на завършилите: поеми, песни, валс за прощаване с училището. Една класна майка, която държи балони в ръцете си, символизиращи всеки един от завършилите, ги оставя да отлетят в небето на далечно пътуване. И символично беше, че балоните не искаха веднага да отлетят, защото не сме толкова склонни да се разделим с вас.
       Последният звънец иззвъня. Ученик от първи клас на раменете на силен, смел абитуриент звъни с камбанка, а сребърните звучи сплитат искри от смесени чувства, които обхващат всички присъстващи на церемонията. Докато те правят почетен кръг на мястото, където се подреждат учениците от цялото училище, мнозина усещат болка в гърдите. Първокласниците повеждат завършилите към последния им урок. Учениците си спомнят как са дошли в училище през далечната 2008 г., когато като деца поздравиха завършилите за последния им звънец. По време на цялото събитие много завършили все още остават извън това, което се случва, без да вярват, че много скоро ще се разделят с училището, което вече е втори дом.
        Вероятно няма в света човек, който не би си спомнил последния звънец, защото не е само красив празник, но и раздяла с детството, съученици, учители. И всъщност колко са училищните години! Какво не са творили учениците! И дори тихо, не, не -  и са вършили безразсъдни действия. Пред абитуриентите е дълъг и се надяваме успешен живот. Сега за всички действия, грешки и постижения ще трябва да отговорят пред себе си, без любимите учители и без класната подкрепа. Някои успяват да поддържат връзка с училищните приятели и приятелки, хората се обаждат, продължават да се срещат, но това се случва не толкова често. Най-често след дипломирането хората не се виждат години наред и дори десетки години.
        Последният звънец е един от най-незабравимите и вълнуващи празници, споменът за който остава за цял живот и нека бъде светъл. На добър път!

Златният фонд на училището - 2019 г.
       Наградените на научни конференции, лауреати и дипломи от републикански, международни, регионални конкурси, шампиони на спортни турнири и отличници в учението се събраха на церемонията по награждаването „Златният фонд“ на Парканската гимназия № 1 „А.Стоев“. Тържеството в насърчаване и подкрепа на талантливи деца в училище се провежда от десетилетия. Церемонията на младите таланти се провежда в тържествена атмосфера с благодарствени думи от директора на училището, учители, ментори, гости и подаръци. Тази година бяха наградени 105 млади таланти и 16 учители. Трябва да се отбележи, че от година на година равнището на постиженията на учениците нараства - имената им се чуват на републиканско и международно ниво. Това е заслуга не само на самите ученици, но и на техните родители, наставници, треньори, учители. За тях с благодарност към възпитанието на творческо поколение се обърна директора на училището Наталия Тимофеева. Тя пожела на младите таланти тази награда да бъде стимул за завладяване на нови висоти. Добри пожелания към участниците и наградите бяха връчени от Иван Василиевич Неделков от Върховния съвет на ПМР и Наталия Петровна Доброва, заместник-ръководител в администрацията на село Паркани.
    Най-тържественият момент дойде - обявяването на победителите в номинациите „Ученик на годината”, „Учител на годината”, „Най-добрият клас” и „Най-собрият класен ръководител”. Ученик на годината е Владлена Швец, ученичка от 11 клас, отличен успех, 3-то място в районния кръг на изследователското дружество на ученицете по география, лауреат на републиканския патриотичен фестивал “Ние сме верни на тази памет”, 2-ро място в фестивала на казашката култура на Слобожийския казашки район на Черноморската казашка войска, Гран -при на републиканския фестивал “Младост, творчество, талант”, 2-ро място в Международния фестивал-конкурс за младежко изкуство “Златна лира” в номинация “вокал”, 1-во място в Международния фестивал-конкурс "Златна лира" в номинацията "Хореография", Лауреат на републикански фестивал "Руски верни синове." Учител на годината - Иван Андреевич Зозуля, 3-то място в регионални състезания „Силни, ловки”, 1-во място в регионални състезания по волейбол сред ученици от училища в област Слободия, 1-во място в състезанието по лека атлетика, посветено на 75-та годишнина от освобождението на Приднестровието от германско-румънски нашественици, 2-ро място в шведската щафета на фестивала „Млад патриот на Приднестровието“, 3-то място в надпреварата 1000 м на фестивала „Млад патриот на Приднестровието“, 2-ро място на стрелбите на фестивала „Млад патриот на Приднестровието“, 2-ро място в състезанието на 100 м на спортния фестивала на откриване на спортно-летния сезон. Най-зобър клас: младши - 3-ти клас, прогимназия - 8-ми клас, гимназия - 11 клас. Най-добър класен ръководител съответно: Мария Тимофеевна Пилтек, лауреат на републиканския патриотичен фестивал “Ние сме верни на тази памет”, носители на републиканския конкурс за стихотворение “Живо слово“, 3-то място в международния конкурс “С любов в сърцето”, диплом за отлично представяне на 16-ия международен младежки фолклорен фестивала "С България в сърцето" в гр. Каварна, Република България, участник в заключителния Гала концерт на фестивала, 3-то място в детския фестивал на казашката култура на Слободзейския казашки окръг Черноморска казашка войска, поощрителната награда на Международния конкурс „Възкресение Христово”, 1-во място в международния литературен конкурс „Искри”, проведен по радио станция „Христо Ботев”, победител в международния конкурс „Бесарабски Гердан” (печатна сбирка), диплом за активно участие в честването в Комратския държавен университет, 3-то място в международния конкурс "Възкресение Христово" в номинация "рисуване". Мария Тимофеевна бе удостоена със сертификат за активно участие в мероприятията на Държавния университет в Комрат. Валентина Илинична Дулцева, 3-то място в районния кръг на изследователско дружество на учениците по география, 1-во място в регионалния конкурс и 3-то място в националния конкурс за плакати "Химн чест, смелост и слава". Елена Ивановна Станова, 1-во място в регионалната олимпиада по руски език, финалист на Крим в международния конкурс "История на Русия", 1-во място в републиканския конкурс за есе "Помни живота, войник", 3-то място в международния конкурс "Заедно в 21 век", лауреат на републиканския патриотичния фестивал “Ние сме верни на тази памет”, Гран при на Републиканския фестивал “Младост, творчество, талант”, 1-во място в дистрикт конкурса за плакати “Химн на чест, кураж и слава”, лауреат на републиканския конкурс за стихотворение “Живо слово”.
      В опазването и развитието на всеки талант трябва да се инвестира много време и усилия. Това е съвместна работа на деца, родители и учители. Можем спокойно да кажем, че нашите талантливи ученици имат светло и успешно бъдеще! Продължавайте така напред!

Конференция, посветена на Деня на славянската писменост и култура, Комрат - 2019
     На 17 май 2019 г. децата ни бяха поканени да участват в годишната конференция, посветена на Деня на славянската писменост и култура, която се проведе в залата на Държавния университет в Комрат. По време на събитието се проведе научно-практическа конференция (кореспондентска форма) "Функциониране на славянски и други езици и литература в контекста на езиковата ситуация на Р. Молдова", както и малък концерт с участието на нашия танцов колектив "Албена" и ансамбъл от лъжици от 3 клас.
      На 24 май славянският свят отбелязва апостолите Кирил и Методий, които се считат за създатели на славянската писменост. Председателят на българската общност Татяна Раковчена отбеляза, че такива събития се провеждат в Гагаузия всяка година в продължение на повече от 15 години. Братята Кирил и Методий създали първата азбука глаголица, а след това и кирилицата, на която днес говорим, пишем и общуваме. Ето защо такива събития се провеждат в чест на тяхната памет и за да им благодарим още веднъж.
     Кирил и Методий ни дават писмена и стават първите просветители на славяните. Ние говорим различни и в същото време подобни езици - и точно това обединява нашите народи. Ние трябва това да го помним и да се уважаваме взаимно.

   С България в сърцето, Каварна - 2019
      От 10 до 12 май за шестнадесети път в българския град Каварна, се проведе ежегодният български младежки фолклорен фестивал “С България в сърцето”. За първи път в историята на фестивала на сцената излязоха над 2000 деца и младежи от България, Молдова, Украйна и Сърбия. Сред тях бяха нашите деца, по-младата част от училищния образцов танцов състав "Албена" и ансамбъл от лъжици. Фестивалът не беше конкурентен, но най-добрите изпълнения бяха включени във вечерните гала концерти.
   С гордост съобщаваме, че всички наши участници се представиха добре и бяха поканени на гала концерта. По време на фестивала момчетата имаха възможност да посетят исторически и културни забележителности на Каварна. Децата се наслаждаваха на свежия морски въздух, получаваха удоволствие от своите изпълнения и изпълнения на другите групи.
       Тези три  дни - динамични, изпълнени с народна музика, танци и приятни емоции - преминаха бързо. Всички се върнаха от пътуването с много впечатления, награди и усмивки!

           Млад патриот на Приднестровието - 2019 г.
     На 13 май се състоя церемонията по откриването на регионалната военно-спортна игра "Млад патриот на Приднестровието-2019" на Кицканския плацдарм. Традиционно младите армейци от района на Слободзея се събират на най-важното патриотично събитие на младежкото движение "Млад патриот на Приднестровието", което тази година е посветено на важни исторически дати: 74-та годишнина от Великата Победа, 30-та годишнина от изтеглянето на съветските войски от Афганистан. 75-годишнината от освобождението на градове и области на Приднестровието от нацистките нашественици, както и 29-та годишнина от основаването на Приднестровската Молдовска Република.
         За недопускане прекъсването на връзката между поколенията и възпитаване на достойни млади хора, които ще почитат и помнят героичното минало на техния народ, е една от основните цели на това събитие. Също така игри като „Орел“, „Зорница“, а сега и „Млад патриот на Приднестровието“ подготвят младите приднестровци за военна служба в редиците на Приднестровските въоръжени сили и утвърждават уважение към военнослужещите.
        На откриването присъстваха представители на ръководството на държавната администрация и председателят на областния съвет на област Слободзея и град Слободзия, представители на Министерството на отбраната, депутати от областните и върховните съвети, ветерани от Великата отечествена война, защитници на Приднестровието, войници-афганистанци.
     Обръщайки се към младите хора, Василий Васильович Тишченко отбеляза, че на 13 май 1965 г. се е състояло откриването на мемориалния комплекс Китскански плацдарм. Откриването на военно-спортните игри не е напразно именно на Китсканския плацдарм. В рамките на Одеската, Уманско-Ботошанската и Ясско-Кишиневската операции на Великата отечествена война бяха освободени градовете и селата на нашата република. Преди 75 години операцията започна от тук за освобождаване на нашата земя и страните в Европа от нацистките нашественици.
          Подполковник Александър Доников, заместник-министър на отбраната по образователната дейност, пожела добро здраве, мирно небе над главите ни и достойно представяне на образователните организации.
          За младите армейски отряди и гости от ротата на Почетната гвардия на ПМР Министерството на отбраната направи демонстрация. Споменът за онези, които защитаваха земята по време на Великата отечествена война, споменът за приднестровските деца, които изпълняват международния дълг в Афганистан, споменът за сънародниците ни, които защитаваха с гърдите си младата Приднестровска Молдовска република през 1992 г., беше почетена с минута мълчание. След това присъстващите поставиха цветя и венци на обелиска на Славата.
        Церемонията по откриването на регионалната военно-спортна игра "Млад патриот на Приднестровието" завърши с тържествен марш на армейските части и историческа викторина.
            След това всички отряди отидоха в Терновската гора, където вече бяха изградени палатки, а за всеки от отборите бяха обособени лагери. Малко отдих, набиране на сили, отново в надпревара, както казват! Предстоят два дни на състезания, два незабравими дни, прекарани в полеви условия, в кръг от приятели, с песен край огъня, изпълнена със специална, искрена, неповторима атмосфера.
         На 15 май всички отбори се прибраха у дома, успешно завърши „Млад патриот от Приднестровието-2019“. Екипът ни от млади армейци “Смена” се представи перфектно в тази надпревара: 2-ро място в състезанието “Трудно за учене, лесно в битка”, 3-то място в 1000 м бягане (младежи), лидер е Колдар Николай. 2 място в шведската щафета - Колдар Николай, Туркан Родика, Станов Андрей, Игнат Алина. 2-ро място в екипната стрелба "Кръстосан огън" - Гусев Иван, Погорелски Николай, Почтаренко Елена. Изказваме благодарност на участниците от нашия отбор, всички победители, учители и организатори. Желаем ви по-нататъшни успехи, постигане на цели, мирно небе и светло бъдеще!

       Годишен концерта на вокалния
    и образцов танцов състав "Албена"

    Какво е това празник?!? На първо място, това са емоции, впечатления, радостни чувства, които очакваме с нетърпение и след това ги пренасяме в сърцата си след края на празника. Те остават в окрилените ни души за дълго време ... Именно такъв незабравим празник подари колективът на „Албена“ на жителите и гостите на нашето село.
    На 20 април се състоя годишният концерт на вокалния и образцов танцов състав "Албена". Родители, баби и дядовци, приятели на участниците се настаниха в залата. На публиката се представиха дългогодишни любими танцови изпълнения и песни, и, разбира се, премиерни изпълнения. Този традиционен концерт винаги е изпълнен с много емоции, предизвикващи вълнение и радост, те са внимателно подготвени през цялата година и с нетърпение очаквани. Двата часа, прекарани в залата, прелетяха като миг. Ярки костюми, колоритна сцена, усъвършенствани движения, музика и енергия, които учениците излъчваха, представяйки всеки танц, всяка песен, изпълваха сърцата и душите на зрителя. С голям ентусиазъм, публиката пое представленията на начинаещи артисти, които с детска непосредственост и открити души направиха първите стъпки на голямата сцена, а също се чуваха викове „браво”, посрещащи вече любими артисти.
       Възхищавайки се на талантливите творби на хореографите, на вокалния педагог, невъзможно е да не говорим за и изпълнителите. В крайна сметка, без участниците, всяка блестяща идея на учителите нямаше да оживее на сцената, оставайки само замисъл. Именно изпълнителите предават на публиката идеите на хореографа и какво иска да каже той чрез танца.
       Обобщавайки творческия сезон виждаме, че имаме с какво да се гордеем. Благодарности за всички членове на екипа. Желаем им нови победи и творчески растеж! Благодарим на ръководителите: Станев Дмитрий Степанович, Станева Татяна Александровна, Карай Людмила Федоровна, желаем им търпение и неизчерпаема енергия! Благодарим на ръководството на Дома на културата за тяхното сътрудничество. Благодарим на нашите дизайнери за тяхното въображение и творчески подход към красотата на сцената, на звуко-инженер за прекрасния звук, Семкова Ирина Савелевна и Кузменко Нина Григориевна за прекрасните руски костюми за деца.
      Годишният концерт на колектив „Албена“ за пореден път потвърди своето майсторство, професионализъм и грамотност на ръководителите, както и дарбата на талантливите им ученици.

              Никой не е забравен, нищо не е забравено!
           На 12 април 1944 г. съветските войски освобождават село Паркани от румънски и германски нашественици. Днес, от 965 участници във Великата отечествена война, сред живите са сама двама. Нашите ученици, заедно с учители и жители от селото отбелязаха 75-та годишнина от освобождението от германско-румънските нашественици с възпоменателен митинг. Всяка година на възпоменателните дати хората идват на Мемориала на Славата, за да се поклонят на загиналите, да отдадат почит на издръжливостта, смелостта и героизма на защитниците на Отечеството. В деня на годишнината сърцата ни са изпълнени с особена гордост и триумф. Празнуваме този съдбовен и велик ден на 12 април 1944 година. На ветераните младите парканци благодариха за мир, за живот, за безоблачно небе над главите им, за песните на птици, а не за рева на експлоадиращи снаряди и свистене на куршуми, за възможността да се любуваме свободно на пробуждащата се природа, а не изпадаме в ужас от руини и отломки, вдишваме аромата на цъфтящи цветя и дървета, вместо да се задушаваме от прах. На мемориалните плочи положихме червени пролетни букети. Паметта за падналите герои бе почетена с минута мълчание.
                   Никой не е забравен, нищо не е забравено!

                   Спортът е сила!
                 На 13 април 2019 г. се проведоха регионалните състезания по зонални спортове „Спортна смяна”, в които участваха екипи от следните училища: МОУ  «Парканская СОШ №1 им.А.Стоева», МОУ «Парканская ООШ №2 им.Д.И.Мищенко», МОУ «Терновская РМСОШ», МОУ «Парканская СОШ-интернат». Въпреки лошото време момчетата бяха изпълнени с енергия, ентусиазъм и желание за победа. В надпреварата на разстояние от 60 м нашите момчета бяха най-добрите, а също така взеха и първото място в състезанието дълг скок, както за момчета, така и за момичета. Съвсем малко не достигна на щафетата и в хвърляне на топката на разстояние, момчетата заеха второ място. И според резултатите от всички състезания заехме почетното второ място! Целият екип направи всичко възможно, всички се показаха достойно. Браво, ние се гордеем с вас!
               Освен това нашите ученици взеха участие в щафетата в чест на знаменателния ден - 75 години от освобождението на район Слободзея от нацистките нашественици. В него взеха участие около 100 ученици от района на Слободзея и студенти от Политехническия колеж в Слободзея. Дължината на трасето беше 3 км и 800 м, щафетата се проведе в 4 етапа, в един от тях участваха момичетата. Стартираха спортистите от Мемориала на Славата на руската част в града, финалната линия бе на Мемориала на Арката на славата в центъра на града. Според резултатите от състезанието отборът на нашето училище стана победител.
            Ръководителят на държавната администрация Василий Тишченко благодари на всички състезатели за участието и връчи купи и грамоти на победителите и участниците в състезанието.

    Посрещане на пернатите приятели
     Колко си красива, наша Родино! По всяко време на годината омагьосваш окото с цветните бои на гората или златната есен, или с невероятната красота на зимата, или с бурния цъфтеж на пролетта. Но всеки красив ъгъл на природата остава мъртъв, ако птиците не го съживят. Неразделна част от природата - птиците придават красотата на горичката, ливадата, степта. Те са най-добрата украса на паркове, градини: със своите ярки цветове, звучна песен, те правят природата радостна и приятна. Как можеш да си представиш пролетта без звучната песен на коса или чирикането на врабчетата? Поетите на всички времена и нации са възпели славеите и другите прекрасни певци с най-добрите си строфи.
    Но птиците не само украсяват живота ни. Те са наши сътрудници в борбата за висок добив по полета и градини. Птиците намаляват броя на вредните насекоми. Те са много полезни, особено когато хранят пилетата.
        Синигерът например яде колкото се може повече насекоми на ден, колкото тежи самият той. Ако човек има такъв апетит, тогава с тегло 70 кг, той ще се нуждае от 140 кг храна на ден.
     Розовият скворец се храни със скакалци, от които той изяждаше до 60 броя само за закуска. Запишете лакомия на кукувица. Тя яде 39 големи скакалци на ден, червеи от зеле - 43, ларви от майски бръмбар, кръстоносен паяка – 5. Цялата тази информация беше получена в резултат на експеримент. И примери от живота. През 1924 г. зимната сова изяла толкова хляб, че можело да се натовари влак с дължина 100 км. Една сова яде до хиляда сиви полеви мишки през лятото, като запазва тонове хляб.
          Празнуването на деня на птиците в началото на април е стара традиция. Училищният екип от природозащитници взе активно участие в честването на "Посрещане на пернатите приятели". Момчетата са подготвили проекта „Птиците на родната земя”, в който описват видовете птици, които живеят тук. В допълнение, млади еколози, заедно с всички ученици, ежегодно правят къщи за птици, хранейки онези, които остават да прекарат зимата тук, като по този начин им спестяват живот.
       Първите пролетни лъчи на слънцето затоплят земята. От топлите страни долитат при нас пернати гости. Гостоприемно да ги посрещнем е задача не само на учениците от екологичния отряд, но и на всички нас. Надяваме се, че тази традиция ще бъде запазена от сегашното поколение и всяка година броят на грижовни хора ще се увеличава.
            Добре дошли у дома, наши пернати приятели!

Фотография

    Училището, където не само се учи,
       а училището, където живеят!

    На 5 април в нашето училище се проведе образователно-методически семинар на тема „Преподаване на биология в условията на преход към държавното образователно ниво на основното общо образование (изпълнение на учебния комплекс„ Руска дума ”, образователната система„ Просвещение ”)“. Целта и целите на такъв семинар е да се повишат теоретичните и практическите нива на обучението на учителите; овладяване на методите и техниките на преподаване на биология в условията на преход към държавния образователен стандарт на основното общо образование (учебни материали "Руска дума" и "Просвещение"); обмен на педагогически опит. Участници в семинара бяха Л.С. Косячук, водещ методист в катедрата по общообразователни дисциплини и допълнително образование с висша кв. категория, преподавател по биология в организацията на общото образование от цялата страна.
      След срещата, на която всеки получи брошури и емблеми с надпис „Здравословно да бъдеш здрав”, посветен на Световния ден на здравето, с визитка „Училището, където не само се учи, а училището, където живеят” с приветствени думи откри Наталия Михайловна, директор на общинската образователна институция „Парканско средно общообразователно училище №1 „А. Стоев“. Учениците с песни и танци на различни народи показаха на гостите красотата на родната ни земя, нейната мултиетническа, колоритна и оригинална страна. След това всички участници отидоха на теоретичната част, където Наталия Тимофеева, учител по биология  1 кв. категория представи презентация „Модел на селско училище, осигуряващо висококачествено образование и възпитание на учениците в условията на преход към ГОС”.
      Практическата част започна с урок по биология в 6-ти клас на тема “Покритосеменни растения”, проведен от Гайдаржи Наталия Петровна, учител по биология  1-ва кв. категория. Урокът отговаряше на новите стандарти, беше завладяващ и информативен, учениците активно работят както устно, така и самостоятелно, с желание отговорят на всички въпроси, зададени от учителя, намират отговори за нещо ново с интерес. След урока участниците в семинара отидоха на майсторски класове по “3-D техники за моделиране като начин за представяне на резултатите от уроците по биология”, проведени от Жекова Оксана Ивановна, методист-инструктор, учител по ИКТ заедно с Тимофеева Наталия Михайловна, учител по биология, където гостите можеха да се запознаят с работата на 3-d принтер, разработващ модел за печат върху 3-D принтер и директно с готови работи; “Използване на вторични суровини” от Кузменко Нина Григориевна, преподавател по технология в 1-ва кв. категория и Радулова Екатерина Сергеевна, ръководител на екологичния екип, където участниците на семинара самостоятелно изработиха стойка за моливи от използвана хартия (в нашия случай от употребявани тетрадки). По време на почивката между уроците имаше забавна програма, посветена на Световния ден на здравето „Здравето е страхотно!”, което беше проведено за началното звено от Зозуля Иван Андреевич, учител по физическа култура в 1-ва кв. категория и ученици от гимназиалния етап.  Гостите посетиха и фото зоната „Ние сме за здравословен начин на живот”, подготвена от Радулова Екатерина Сергеевна, ръководител на екологичната група, където всички се радваха да се снимат с агитационните плакати за здравословен начин на живот. Освен това участниците в семинара посетиха училищната изложбена зала, където Нина Г. Кузменко, учител по технологии, разказа за своята работа и за историята по създаването на изложбената зала.
       След всички мероприятия Людмила Семеновна Косячук, водещ методист в катедрата по общообразователни дисциплини и допълнително образование с висша категория, обобщи резултатите. Семинарът се оказа познавателен, богат, интересен, всеки взе със себе си много ново и много впечатления. За нас бе удоволствие да  посрещнем многоуважаеми гости в училището, където не само учат, а в училището, където живеят!
До нови срещи!

             Пътят на бойната слава
          Да почувствате ужасните събития от Великата отечествена война, войната от 1992 г., помагат музеите и паметниците, които съхраняват паметта. Тук можете да се докоснете до историята, да я разберете със сърцето си. Тъй като е бил на мястото на сраженията или изгореното село, детето никога няма да забрави това. Нашият първи клас, заедно с класния ръководител Дизова Лилия Ивановна и ръководителят на музея за историята на с. Паркани Обручкова Валентина Николаевна, посетиха Мемориала на славата, разположен в самия център на селото. Година след година, децата заедно с родителите, бабите и дядовците идват тук, за да отдадат почит към паметта и уважение към мъртвите герои, но не всеки знае историята на подвига на падналите млади войници, истински патриоти. Валентина Николаевна разказа на децата, че 373 войници и офицери от съветската армия, загинали по време на освобождението на селото през 1944 г., са били погребани в мемориалния комплекс в Паркани. На 12 април се навършват 75 години от Деня на освобождението на селото от нацистките нашественици. На това свято място е поставен бюст на героя на Съветския съюз, командирът на мото-стрелковия батальон Андрей Романенко, убит по време на пресичането на река Днестър и погребан в село Паркани.
          Учениците чуха разказа и за ужасната трагедия, настъпила на 21 юни 1992 година. Мощна експлозия, която избухнала късно вечерта в село Паркани, отнема живота на 4 офицери и 22 новобранци, които загиват на място. Това бяха войници от инженерния батальон, защитници на Приднестровието. Повечето от тях са млади момчета, които не са имали време да се закълнат във вярност към Родината. Споменът за мъртвите е обезсмъртен върху гранитните мемориални плочи и в сърцата на селяните.
        След края на мини-екскурзията учениците се върнаха в училище, вдъхновени от историите за героичните дела на войниците. Да знаете историята си, да почетете паметта на героите е необходимо от ранно детство. Искаме да благодарим на Валентина Николаевна Обручкова за организирането на събитието, винаги се радваме да си сътрудничим.

                            Мила моя...
            Пролет. Природата се събужда, време е да поздрави към прекрасните жени за празника 8 март. В навечерието на празника навсякъде се провеждат тържествени събития в чест на жените. Отбелязахме ги и в нашето училище, на 7 март се състоя празничен концерт, посветен на този прекрасен пролетен ден. Учениците се отнесоха към този празник с отговорност и голям трепет.
               Този ден беше сгрян не само от лъчите на слънцето, но и от женските усмивки, украсени с разпръснати цветя. Всеки клас представя чудесен „букет“ от песни, танци, стихове на нашата уважавана и любима женска част от колектива. О, колко добри отзиви са чували жените за себе си! Колко комплименти и обяснения в любовта към нежния пол бяха направени от името на всички мъже. Концертната програма беше много интересна: забавни танци, трогателни песни и стихове, хумористични сценки. Малките артисти доставиха голяма радост, която, въпреки младата им възраст, изпълняваше с веселие и радост. Думите на благодарност, поздравления и пожелания, насочени към онези, които изпълват живота ни със своята топлина, красота и грижа, звучаха от сцената неведнъж.
              Пожелаваме на всички жени всеки ден да бъде като този прекрасен пролетен празник - пълен с благодарност и уважение, любов и нежност!

              Мерцишор = Баба Марта
         Първи март води Баба Марта, а заедно с нея и Пролетта. От бели и червени конци се изработват амолети, наричани Мартеници=Мерцишори, които се даряват на този ден като подарък, носещ здраве, щастие, успех и е символ на възраждането на природата.
        По традиция училището празнува началото на Пролетта с молдавски, руски, български народни танци, с традиционно молдовско ястие - мамалига и подаряване на символи на пролетта – мартеници=мерцишори. Децата ни разказаха легендата за Баба Марта, представяйки я като сценка, рецитираха стихове, пяха песни.
        Мерцишор или Баба Марта е пролетен празник, който в продължение на много години е свързван с много красиви легенди. Най-известната за нас от тях е: „Отдавна, в незапомнени времена, на земята се появи крехко цвете със снежно бели венчелистчета, наречено Кокиче Snowdrop. Малкото Кокиче бе защитено от студа от красивата и добра магьосница Пролет. Чул за смелото цвете студената буря (Зима). Тя излетяла от леденото си обиталище с намерението да замрази храброто цвете, което се е осмелило да наруши строгия закон на леденото царство. Жестоката буря изтръгва бодлив шипков храст от земята и го изхвърля с раздразнение по Пролетта, пробождайки малкия й пръст. Гореща червена кръв се стича на земята и оцветява белите венчелистчета на Кокичето. Всяка гореща капка донесла на този деликатен и крехък цвят живот. Когато си възвърна силите Кокичето той щастливо обяви пристигането на пролетта.“ Мартеницата е символ на това червено-бяло кокиче, покрито с животворната кръв на пролетта. Мартениците се носят на гърдите, от страна на сърцето, през целия март, а на 1 април трябва да украсят плодно дърво и да се каже желание. Желанието непременно ще се сбъдне и дървото ще даде добра реколта.
          Учителите по молдовския език - Гуцу Вероника Ивановна, Панна Татяна Михайловна, по българският език - Иванов Петр Кирилович, заедно с учители и ученици от начална степен и пети клас, с участието на ученици от гимназиалната степен, представиха на всички присъстващи истински пролетен весел заряд от бодрост и добро настроение.

              Детски фестивал на казашката култура
       На 26 февруари в районния дом на културата в гр. Слободзея се провежда Фестивал на казашката култура, който се провежда ежегодно и е посветен на паметната дата на Слобожийския казашки окръг на Черноморската казашка войска. Организатор на Детския фестивал на казашката култура е Слободзейския казашки окръг на Черноморската казашка войска с подкрепата на МУ "Слободзейско районно управление на народното образование".
      Целта на фестивала е популяризиране и развитие на детско фолклорно-танцово творчество в областта на традиционната казашки култура в Приднестровието. Организаторите на това събитие имат следните задачи:
- духовно и патриотично възпитание на по-младото поколение;
- възраждане, опазване, развитие, пропаганда на традиции, обичаи и церемонии на казашката култура и традиционни народни професии и занаяти;
- изява на талантливи изпълнители, младежки творчески колективи и майстори на народни занаяти и професии.
      От нашето училище във фестивала присъстваха танцови групи "Албена" - 3 клас, ръководител на Станева Т.А. и вокална група "Албена" - старша група, ръководител Карай Л.Ф. Художественото ниво на фолклора, песента и танца, хореографските постановки отговарят на високи естетически изисквания. Учениците се представиха достойно, показвайки високо ниво на подготовка и успяха да завладеят всички присъстващи със своите пленителни, весели танци и песни.

               Хайде всички заедно!
        На 28 февруари, през голямото междучасие, учениците от основната и средната степен в училище, под ръководството на учителя по физическо възпитание Зозуля Иван Андреевич, проведоха флашмоб в рамките на седмицата за здравословен начин на живот. Целта на това мероприятие е да повиши интереса на децата към спорта и укрепване на здравето. Днес насърчаването на физическата култура и здравословния начин на живот са по-актуални от всякога. Развитието у учениците на постоянен интерес към физическото възпитание и спорта, допринася за хармонично, морално и естетическо развитие на спортиста – това е една от основните задачи.
        Здравето е не само проспериращо физическо състояние на човека, но и начин на живот на човека, неговите дела, постъпки, отношение към хората около него. Всичко трябва да бъде в хармония, и едва тогава човек ще се чувства наистина здрав и щастлив.
     Съвременният свят предлага големи възможности за пълноценното развитие на личността. Но за съжаление не винаги стремежът на децата към новото, неизвестното има положителна посока. Антисоциалното поведение на подрастващите, употребата на алкохол и наркотици, тютюнопушенето, зависимостта от компютърните технологии се превърнаха в истинско бедствие. Превенцията на различни видове зависимости и насърчаването на здравословен начин на живот играят основна роля в борбата с разпространението на негативните явления сред учениците. Защитата на здравето на учениците е приоритет за развитието на образователната система. Здравето на децата е в основата на нашето бъдеще. Повишаването необходимостта на младото поколение да води здравословен начин на живот е невъзможно без превантивна работа, по време на която се решава най-важната задача за опазване здравето на децата.

          Районен семинар на учителите по математика
     На 26 февруари 2019 г. в нашето училище се проведе районен семинар на учителите по математика от район Слободзея на тема: „Работа по активизиране на познавателната и творческата активност на учениците в урока по математика”. Семинарът бе открит от Наталия Михайловна Тимофеева, директорката на училището, която говори за училището, за нашите постижения в различни области и дейности. След това Валентина Николаева, учител по математика I категория, представи доклад по темата на семинара. По време на семинара, открити уроци бяха изнесени от учителите по математика първа категория Апостолова Мария Пантелеевна в V клас и Николаева Валентина Григориевна в 9 клас.
     Урокът по математика в 5 клас беше на тема: "Разделянето на обикновена дроб на цяло число". Всички ученици (независимо от успеваемостта) в урока бяха активни. Чрез използването на илюстративни техники учениците бяха много заинтересовани от темата на урока и това позволи на децата да разберат по-добре новия материал. В допълнение към самостоятелната работа в тетрадките, учениците отговаряха пред черната дъска, пресмятаха устно, с една дума, активно работеха. Урокът се оказа доста богат, познавателен и интересен.
     В 9 клас урокът беше на тема: “Геометрична прогресия. Формула n член". По време на урока децата повториха вече изучения материал и лесно усвоиха новата тема. Благодарение на примери за геометрична прогресия не само в математиката, но и в ежедневието, учениците с разбиране решиха предложените проблеми, те сами дадоха примери за геометрична прогресия. В допълнение към решаването на задачите, учениците подготвиха презентации с доклад за връзката между математиката и в частност геометричната прогресия с другите науки. Нямаше деца, които да стоят настрана, всички участваха в дейността и, разбира се, учениците имаха интерес към математиката по време на урока.
       Проведена беше и екскурзия до училищната изложбена зала, а Жекова Оксана Ивановна, учител по ИКТ и методист-организатор втора категория, показа майсторски клас за използването на геометрични форми при изграждането на 3D модели. След това се проведе извънкласно събитие, математически концерт “Хумор и математика”, на който учениците показаха взаимовръзката на математиката не само с други науки, но и с песни и танци. Танцовата и вокална група "Албена" поздрави гостите за предстоящите пролетни празници.
      По време на обсъждането на тези уроци беше отбелязано, че всички цели на семинара са постигнати и всички поставени цели от учителите са напълно реализирани. В обобщение участниците и обучаемите на семинара споделиха своите мнения, обсъдиха предложените начини за решаване на проблемите с повишаване на интереса на учениците към изучаването на математика. Участниците бяха единни в положителната оценка на представените уроци, отбелязаха високото професионално ниво на проведения семинар.

                  Патриотичен урок
        За ученици от 9 до 11 клас се проведе патриотичен урок в рамките на месеца на военно-патриотичното възпитание, воден от заместник-директора по възпитателната работа на войнска част № 80691 Иван Григориевич Карниз. Иван Григориевич говори за историята на организационното изграждане и развитие на войнската част. Основната база за формиране на инженерно-сапьорния батальон е личния състав, прехвърлен от 37 УМВБ - 2 офицери и 29 младши командири. Бойните подвизи на персонала на батальона бяха високо оценени от главнокомандващия Сталин и правителството на СССР. Батальонът получи 12 Сталински благодарности, удостоен с правителствената награда - орден "Богдан Хмелницки", личният състав на батальона получи 2 180 ордени и медали на СССР. На 18 май 1992 г. под юрисдикцията на Приднестровска Молдoвска Република преминава 115-ти отделен инженерно-сапьорски батальон и му е дадено името „1 отделен инженерно-сапьорски батальон”. Личният състав на батальона участва в защитата на моста над Днестър в град Бендер. Практическа помощ беше оказвана на бежанците, на ранените в дислокацията на батальона. Денонощно бе носена комендантска служба по охрана на  моста над река Днестър в района на село Паркани. 55 офицери и военнослужещи бяха наградени с медал "Защитник на Приднестровието" за участието им във военни действия за защита на Приднестровската Молдовска република. 26 военнослужещи, загинали при изпълнение на военните си задължения, също бяха удостоени с медал "Защитник на Приднестровието" посмъртно. Погребани са в с. Паркани на "Мемориал на славата".
           Иван Григориевич разказа и за Военния институт „Генерал - лейтенант А. И. Лебед“ към Министерството на отбраната на Приднестровската Молдовска република, за неговите предимства пред гражданските университети, за възможностите на завършилите военния институт, за историята на неговото създаване и много други интересни факти.
               Урокът беше много увлекателен и интересен.

            На стража на мира и труда
           На 20 февруари 2019 г. Валентина Николаевна Обручкова изнесе лекция на тема „На страж на мира и труда” за ученици от 9 клас, посветена на 23 февруари - Ден на защитника на Отечеството. Лекцията обхвана следните теми: 23 февруари - Ден на защитника на Отечеството, Гражданска война 1918-1922 г., Велика Отечествена война 1941-1945, Афганистанска война 1979-1989 г., войната от 1992 г., както и военните части на територията на селото.
               Целите и задачите на тази лекции са:
1) да се разкаже какъв празник е 23 февруари;
2) да разкаже за героите на нашето село в Гражданската война, Великата отечествена война, войната от 1992 г. в Приднестровието;
3) да се формира дух на патриотизъм на примера на нашите съселяни.
      Валентина Николаевна каза, че на 23 февруари изпълнителният комитет на Петроградския съвет е решил да обяви този ден за Ден на защитника на Отечеството. На 23 февруари хиляди петроградски работници се присъединила към редиците на Червената армия. Тя разказа за важната роля на нашето село и народа на нашата република по време на Гражданската война. Тирасполският отряд, заплашен от обкръжаване, се оттегли от Приднестровието. С тежки сражения в тила си проправя път отряда на Г.И. Koтовски, в чиято част самоотвержено се сражават парканци – Д.И.Мищенко, М.А.Добров, Н.Д. Вербанов,  А.И. Петросян, Ф.И. Диордица и много други. За самоотверженост в битките с пелюровците през декември 1920 г. П.В.Чмил е награден с ценен дар. На 10 ноември, в битката при Черновци, командирът на 401 полк, М.Н. Митов проявил смелост и находчивост. 16 ноември, под селото Казамировка, един картечар, А.И. Петросян забави настъплението на цяла колона на врага. За този подвиг Андрей Петросян бе награден със сребърна кутия за цигари, а на 14 юли 1922 г. бе издадена заповед № 156, в която се казва, че Петросян за отличие в боя с бандата Тютюника е удостоен с ордена „Червено знаме“.
           Повече от 1000 селяни се присъединиха към редиците на съветската армия по време на Великата отечествена война. 226 души не са стигнали до Берлин, чиито имена са увековечени в Селския мемориал на славата. 9 души са наградени с орден "Слава" втора и трета степен: Бахчеван И.М., Вербанов Н.Н., Владов Д.М., Добров Г.Я., Добров П.П., Обручков С.М., Спасов И.Д. , Спасов И.М., Швец И.И.
          Афганистанските събития. В тази война взеха участие 18 местни жители на нашето село. За съжаление двама не са между живите - Чебан Павел и Статкевич Богдан. Участници в афганистанската война: Вербанов Д.И., Грицкан И.Г., Дизов Д.И., Диордиев И.А., Дудкевич И.В., Николаев Н.Н., Поярели В.Ф., Катков М.Ю. , Пелетек П.Г., Станилевич С.Д., Трегубчак С.И., Чумаченко Ф.Г.
         Войната от 1992 г. в Приднестровието. Нашето село се отличава през 1992 г. на военното поприще. За големи заслуги към Отечеството, село Паркани е удостоено с Орден на честта на 23 февруари 2016 г. Днес армията на Приднестровието е на пост на нашите граници и нашата република. Задължение на всеки човек е да служи в армията и да бъде готов да защитава родината си.
            Освен лекцията, нашите ученици и гости можеха да видят военните униформи на войниците от времето на Гражданската война, Великата Отечествена война и формата на сегашната ни Приднестровска армия.
            В навечерието на празника на 23 февруари да си  пожелаем за всички професионални успехи, сила на духа и мирно небе над главите.

Всяка работа е добра, избирай на вкус
Уважаеми абитуриенти! Почти завършва вашето училище, безгрижния живот. Вие сте на прага на зрелостта и си мислите какво да направите по-нататък. Трябва да изберете бъдеща професия. Изборът на професия в живота на всеки човек е трудна, важна и отговорна стъпка. Вие не можете да доверите избора на бъдещата си професия на "Късмета" или "Случайността". Педагозите, психолозите, служителите в центровете по заетостта, родителите могат да помогнат да се определи избора на професия. Но окончателното решение остава за вас. Вие избирате. Но трябва да помислите за своя избор, като вземете под внимание вашите способности, вътрешни убеждения, реални възможности, претеглете всички плюсове и минуси.
За тази цел нашето училище беше посетено от учители от Националния образователен институт за висше професионално образование при „Тирасполския междурегионален университет”, които предлагат обучение в различни области и специалности на завършилите 11 и 9 клас. Те разказаха за всеки факултет, за ползите от обучението в Тирасполския междурегионален университет, показаха видеоклипове с мини екскурзии в университета, изброиха списъка с документи, необходими за приемане и много друго. На срещата към нашите възпитаници се присъединиха и ученици от други училища в района: МОУ  «Парканская ООШ №3 им.А.Ф.Романенко», МОУ «Парканская ООШ №2 им.Д.И.Мищенко», МОУ «Терновская РМСОШ», МОУ «Кицканская СОШ №1», МОУ «Ближнехуторская СОШ».  Учениците бяха заинтригувани да чуят цялата информация, много от тях се заинтересуваха от предложените специалности.

Уважаеми абитуриенти, не забравяйте, избирайки бъдеща професия, трябва да обърнете внимание на следните моменти:

- вашите хобита, интереси, увлечения могат да станат ваша професия.

- повече четете специална литература, която отговаря на вашите интереси и способности.

- общувайте с хора от избраните професии, правете екскурзии до работните места на тези специалисти, запознавайте се с характера и условията на труд.

- посещавате дните на отворени врати в образователните институции, където можете да проучите избраната от вас професия.

Следвайте принципите, които трябва да се вземат предвид при избора на професия.

Принципът на съзнателност.

- какво искам;

- какъв съм аз;

- какво аз мога;

- какво ще изисква от мен работата и екипа.

Бъдещата професия трябва да отговаря на интересите, склонностите, способностите, състоянието на здравето и същевременно на нуждите на обществото. Професията трябва да се търси активно. В това голяма роля играе участието в кръжоци, секции и избираеми науки, четене на литература, екскурзии, срещи със специалисти, посещение на учебни заведения в дните на "отворени врати".

Ето основните грешки на завършилите:

- избор на професия „за компания”, „за злото”, „родителите го искат толкова много”, „ще се опитам и после каквото стане”, „просто да завърша”;

- незабавно ориентиране към професията с висока квалификация, с голяма финансова заплата;

- ще отида къде да е, само да не ме вземат в армията (актуално за юноши на тази възраст);

- неумение да се определи пътя на придобиване на професия, пътя на кариерния растеж.

Обобщавайки, трябва да се каже, че е невъзможно въпросът за избора на бъдеща професия да се остави на самотек, да отидат да учат „за компания”, „за зло” или защото „родителите го искаха...”. Получената професия е целият бъдещ живот. Ще бъде жалко, ако получите висше образование (или сте стигнали до последния курс) и дойдете да работите в производството, ще стигнете до заключението, че последните пет до шест години сте живели напразно в професионален план и нямате желание да работите по получената специалност. Но дори и да се случи, запомнете едно нещо, професията винаги може да бъде променена.

За професията трябва да се „более” и само тогава животът ви ще бъде успешен. Не се страхувайте от трудности, не отстъпвайте, винаги гледайте напред. Потърсете себе си така, че плодовете на вашата дейност да не се окажат горчиви.

          И паметта на сърцето говори...
        На 14 февруари 2019 г. в Двореца на Републиката бяха наградени 95 приднестровци, които станаха лауреати на републиканския конкурс за исторически съчинения „И паметта на сърцето говори...”. Сред тях бе отличен и нашият ученик от 9-ти клас Александър Тимофеев, който написа есе "За онези, които знаят не по книгите за войната", с учител Наталия Ивановна Чмил. Събитието беше посветено на 30-годишнината от изтеглянето на съветските войски от Афганистан.
        Учениците, студентите, както и пенсионерите от всички градове и области на републиката представиха своите мнения и знания, събрани в рамките на проучване за Афганистанските събития.
         Всяко от произведенията е ярко, заслужаващо паметта на героите изследване, проведено на базата на разговори с ветерани, роднини, спомени, фотографии и документи от лични архиви, преглед на периодичните издания. В конкурса, който започна през ноември миналата година, взеха участие около 100 души. Най-младият участник е на 11 години, най-възрастният е на 61 години.
          Председателят на Асоциацията на ветераните от войната в Афганистан, депутат от Върховния съвет Игор Буга припомни, че от 15 000 починали, почти 9 000 са млади хора на възраст под 25 години. Те трябваше да се върнат, да създадат семейство, да отгледат деца, да градят държавата.
             Всички събрани работи ще бъдат предадени на съхранение в архивния фонд на ПМР. Така те ще придобият статут на исторически източник и ще отидат в централния държавен архив за вечно съхранение. Творбите ще бъдат публикувани и във вестник "Приднестровие" под рубриката "Твоите хора, Приднестровие".

                Химн на честта, смелостта и славата
       Обявени са резултатите от общинския етап на републиканския конкурс за плакат "Химн на честта, смелостта и славата", посветен на 30-годишнината от изтеглянето на съветските войски от Афганистан. Основната цел на състезанието е формирането на патриотизъм и гражданска позиция у децата и младите хора в Приднестровската Молдовска република, уважение към историческите събития, свързани с героизма и войнския дух на участниците в афганистанските събития. Благодарение на такива конкурси в младото поколение се формират духовни и морални качества, привързаност към миналото, настоящето и бъдещето на нашата Родина,  уважение и правилно възприемане на историческата истина. Освен това учениците формират представа за войнски дълг и вярност към Отечеството.
      Конкурсът се организира от Министерството на образованието на ПМР. В конкурса участваха ученици от две възрастови категории: 1 категория - ученици от 5-8 клас и 2 категории - ученици от 9-11 клас. Бяха представени следните творби от нашето училище:

"Нека паметта говори ..." - Михаил Швец, 6 клас, ръководител Вероника Ивановна Гуцу;

"Афганистан. Отгласи на огнените планини ”- Дария Грудогло, 6 клас, ръководител Вероника Ивановна Гуцу;

“Запомни ни!” - Алена Кушниренко, 8 клас, ръководител Валентина Илинична Дулцева;

“Никой не е забравен, нищо не е забравено” - Валерия Игнат, 6 клас, ръководител Вероника Ивановна Гуту;

“Слава на синовете на Родината!” - Николаева Юнона, 11 клас, режисьор Елена Ивановна Станова;

“Памет жив” - Анна Обручкова, 9 клас, ръководител Наталия Петровна Гайдаржи;

"Те ще останат герои завинаги ..." - Михаил Гончаренко, 11 клас, ръководител Елена Ивановна Станова.

Победителите в областното ниво са: Алена Кушниренко с творбата „Запомни ни!” И Михаил Гончаренко - „Те ще останат завинаги герои ...”.

Поздравления за участниците и ръководителите! Ние се гордеем с вас!

Фотография

                    Победата е наша!
      Според резултатите от ученическите състезания по волейбол, нашите представители се представиха най-добре, като победиха отборите на МОУ «Слободзейский ТЛК им. П. К. Спельник», който зае второ място и МОУ «Глинойская СОШ»- 3-то място.
       Поздравления за целия екип: Велвич Иван - 7 клас, Почтаренко Артур - 7 клас, Гогол Павел - 8 клас, Николаев Вадим - 8 клас, Томайли Михаил - 8 клас, Тимофеев Александър - 9 клас, Станов Андрей - 9 клас, Вербанов Даниил - 11 клас. Изказваме специални благодарности и на учителя по физическо възпитание Зозуля Иван Андреевич за отличната подготовка на екипа, насърчаването към здравословен начин на живот и активното участие на учениците в спортния живот на училището, селото и района. Чудесно момчета, продължавайте така! Вие сте нашата гордост!

Фотография

         Талантливите деца са гордостта на училището!
       В момента се обръща голямо внимание на изявите на ученици, които проявяват специални умения в изучаването на отделни предмети. За целта ежегодно се провежда годишна олимпиада за ученици, които усвояват образователните програми в училище - общообразователно или професионално, както и изследователското общество на учениците (ИОУ). Олимпиадата и ИОУ се провеждат в три етапа: училищен, областен и републикански.
      В републиканския етап на Олимпиадата и ИОУ, които ще се проведат през пролетта на 2019 г., ще участват 3 ученици, лауреати на предметната олимпиада и двама лауреати от ИОУ. 1-во място па руски език зае от 11 клас - Валерия Доброва, с учителка - Елена Ивановна Станова. На второ място по молдовски език е от 10 клас - Елена Козонак, с учителка - Вероника Ивановна Гуцу. Трето място в социалните науки зае от 9 клас - Николай Бахчеван, с учителка - Наталия Ивановна Чмил. В научно-изследователската общност на учениците победителите са: Николай Колдар, ученик от 10-ти клас, преподавател - Максим Михайлович Русу, тема: „Нумизматика на Приднестровието” - 2-ро място, Владлена Швец, ученичка от 11 клас, с учител - Валентина Илинична Дулцева, тема: „Рекултивация в Приднестровието" - 3-то място. Резултатите свидетелстват за целенасочената работа в училището за създаване на необходимите условия за изява на талантливите деца и за повишаване на интереса на учениците към изучаваните дисциплини, научни и проектни дейности.
     Пожелаваме ви, скъпи ученици и ментори, успешно представяне на републиканския тур! Не спирайте дотук, бъдете любознателни, откривайте нови знания, изявявайте себе си в различни сфери на дейност: спорт, изкуство, творчество, наука!

                 Празник на буквите
       Празникът на буквите е много голямо събитие в живота на първокласниците, защото те най-накрая преодоляват една от най-важните бариери в този живот - те са се научили да четат. За всяко дете краят на изучаването на азбуката е специален ден. Сега започва съвсем нов етап в живота на младия читател, защото последната страница на азбуката е врата към нов живот. Необходимо е да се помогне на детето, така че то все пак реши да разбере какво е там, по-нататък, отвъд границите на буквите. Само си помислете, че всички букви вече са изучени, четенето е усвоено. За всяко дете това е голямо постижение. Децата са много горди, че успяха да овладеят това първо сериозно предизвикателство в живота си. А целта на празника е да запази интереса към изучаването на нови неща и да вдъхнови децата към следващи постижения.
        На събитието присъстваха родители и учители 1 - 4 класа. Децата с радост показаха на майките и татковците какво са научили през първата половин година от училищния живот. Празникът на буквите премина в забавна игрова форма. Всяко дете задължително участва в него, децата четат, рецитират стихове, играят.
         Азбуката научи децата да бъдат приятели и да работят заедно, отвори им нов свят, в който те направиха своята първа малка стъпка. Важно е да научим децата да се доверяват на Книгата, да използват нейните съвети и да бъдат приятели с нея. Като поощрителна награда за всяко дете, Лилия Ивановна, класният ръководител от първия клас, връчи дипломи за изучена азбука, а някои ученици – грамоти за най-бърза техника на четене. Това е първата сериозна награда на детето в училищния му живот, която ще бъде основа за получаване на нови знания. Празникът на буквите показва на децата, че училището е не само дом на знанието, но и нещо, което ще им помогне да реализират мечтите си, ще направят възможно постигане на желаното. Празник на буквите - незабравимо начало по пътя към новите знания.
         Поздравления за учениците за първата им училищна победа, която те спечелиха благодарение на усърдието, упоритата работа и желанието да се научат. Продължавайте напред!

       Те изпълниха войнския си дълг ...

Болката никога не намалява ...
Афганистан е като камък в сърцето ...
Въпреки че понякога времето лекува ...
Но всичко няма да е същото както преди ...

Владислав Амелин

       Тези редове отново и отново ни връщат в миналото. Понякога паметта кара сърцето да се свива. Игор Владимирович Дудкевич и Иван Адамович Диордиев имат спомени, които не са свързани с мирни безоблачни дейности. Изпълнението на военните задължения, включително в „горещи точки“, където се е наложижо напълно да разберат какво е „немирно“ небе над главата, станало тяхна жизнена съдба.
      15 февруари е Денят на изтеглянето на съветските войски от Афганистан, където по искане на ръководството на републиката, ограничен контингент от армията на СССР е изпълнявал военна мисия за поддържане на мира в тази страна и запазване на нейната цялост. Съветската армия беше принудена да се изправи срещу многобройните, добре оборудвани и обучени от инструктори на НАТО афганистански муджихидини - "душмани", разкъсващи страната на части. Освен това, съветските специалисти не само се бориха, но и изградиха училища, болници, предприятия, пътища. Това събитие имаше огромно влияние не само върху съветската държава, но промени до неузнаваемост съдбата на хората, преминали през Афганистан.
       Разлиствайки албум с черно-бели снимки, Игор Владимирович и Иван Адамович незабавно си спомниха за един инцидент, всеки момент, заснет на снимките, има своя отделна история. Някой се върнал в родната си земя с така наречения "товар от 200" и оставил за себе си само такава хартиена памет, която пожълтяла от времето, някой не преживял физическите наранявания, някой получил морални травми. И за да оцелеят извън борбата, спомнят си ветераните, войниците трябвало да се придържат към определени правила за приспособяване и да страдат от местни болести. Един грешен ход, дума или стъпка може да отнеме живота или да го направи невалид. Но в тяхната памет днес всички те са живи и здрави.
      Игор Владимирович и Иван Адамович се завърнаха у дома живи и здрави, но незабравимите спомени остават до края на живота. От Афганистан войниците се връщат напълно различни хора.
      Как гледаме на тези събития днес? И какви изводи прави този труден исторически урок? Дали това е непривлекателна страница, която бихте предпочели да затворите, или пример за самоотверженост и героизъм, за които трябва да кажете на децата?
       Днес разбираме, че не всички отговори на въпросите са прости и лежат на повърхността. Но в тези години мирът и просперитетът в съветската държава до голяма степен зависеха от положението в Афганистан и ако загубеха контрол над ситуацията там, можеше да се загуби мира в републиките от Централна Азия. Спомнянето на историята е необходимо и важно, за да се избегнат грешките от миналото, да се помнят подвизите на онези, които биха могли да живеят съвсем различен живот.

       Училище, училище, липсваш ми...
      Всеки от нас има собствено вълшебно място. И на това вълшебно място земята е различна, тревата е дори по-зелена, отколкото на други места, а небето е синьо и слънцето ярко. Това е единственото място в света, където можете да седите спокойно, да мечтаете или да бягате и от сърце да се наиграете и най-важното отново за няколко минути да се върнете в детство. Мисля, че училището е такова място. Защото като се замислим, след като прекосим прага му, отново се връщаме към нашето безгрижно детство, където се научихме да бъдем приятели, да оценяваме приятелството, да уважаваме по-възрастните, където открихме нашите верни другари, с които общуваме и сме приятелски настроени до днес.
        На 2 февруари 2019 г. Парканската СОШ №1 „А.Стоев“ отново отвори врати за своите възпитаници. Екипът на училището, ръководен от директора Н. М. Тимофеева посрещна гости - бивши ученици.
      Какво ни привлича в училище? Желанието да се върнем отново в безгрижното детство, да се срещнем с любимите си учители, да видим вашите училищни приятели.
Като зрели хора, ние разбираме, че всичко, което имаме, ни дава училището. То ни учи да пишем, четем, говорим. На много от нас помогна да изберем своя път в живота. Училището е най-щастливото време от детството и младостта на всеки.
       Днес завършилите успяха да се разходят отново по коридорите, любимите класни стаи, да седят на чиновете, да си видят съучениците и си спомнят различни забавни случаи от училищния живот.
По традиция вечерта започна с приветствена реч на директора на училището Наталия Михайловна Тимофеева. Тя поздрави всички с празника, говори за ежедневието на училището, за успеха и спорта и подчерта, че вратите на училището са винаги отворени за завършилите.
      Учениците на училището подготвиха празничен концерт, на който прозвучаха забавни песни, представиха се вълнуващи танци.
      Животът е разпръснал бившите вече ученици не само във всички краища на нашата република, но и далеч отвъд нейните граници. Вчерашните ученици имат солиден живот и професионален опит. Те трябваше да преживеят много: радости и скърби, загуби и късмет, но най-важното бе, че всички преминаха изпита на живот. Отглеждат децата си и им помагат да отглеждат внуците си. 35, 30, 25 години са изминали от дипломирането. Много от завършили не успяха да посетят училището през тези години. А каква незабравима среща беше този път: очите на всички блестяха от щастие, озарени от искри. Срещата с далечното, щастливо и безгрижно детство, прекрасната и красива младост беше добре дошла за всички. Това беше истински празник за душата, която за много години зареди всички възпитаници с нова положителна енергия.
      Училището за мнозина се превърна в старт за сериозен независим живот. Сред възпитаниците на нашето училище са хора с най-различни професии: лекари и предприемачи, ръководители и учители, пилоти и актьори.
        Всичко бе безупречно и най-важното - с топла, приятелска нотка. Всички възпитаници, независимо от възрастта, усетиха носталгия, ходейки по коридорите и класните стаи на училището - мястото, което е оставило незабравим белег в душата на всеки един от тях ...

             Има спомен, който времето не заличава!
       Времето има своя собствена памет - история. И затова светът никога не забравя за трагедиите, които разтърсиха планетата в различните епохи, включително и жестоките войни, които отнеха живота на милиони хора, отхвърлиха цивилизациите, унищожиха великите ценности, създадени от човека. Всяко време ражда своите герои. Но във всички времена бойният подвиг стои на висок морален пиедестал, възвеличаващ най-добрите качества на човека-гражданин, патриот, интернационалист. В наше време у младежите не са се заличили лоялността към дълга и традициите на по-старите поколения. Подвигът на воина е подвиг на вяра, дълг, клетва.
        Всички знаем, че верността е качеството на личността, чиято същност се заключава в това, че човек, след като е определил за себе си някакво постоянство в мислите и живота си, ще го последва непоколебимо, колкото и да е трудно. И тази неизменност може да присъства не само в общоприетите категории: вярност към дадената дума, приятел, дълг, Родина, но и по отношение на нашата памет.
     На 21 януари 2019 г. нашето училище бе домакин на републиканския кръг на фестивал, посветен на гражданското и патриотичното възпитание „Ние сме верни на тази памет“, който съвпада с 30-годишнината от изтеглянето на съветските войски от Афганистан. В вего взеха участие ученици от МОУ «Парканская СОШ №1 им.А.Стоева», МОУ «Парканская ООШ №2 им.Д.И.Мищенко», МОУ «Парканская ООШ №3 им. А.Ф.Романенко», МОУ «Ближнехуторская СОШ», МОУ «Терновская РМСОШ».
        Участниците се състезаваха в три категории: художествено слово, хореографски и музикално-литературни композиции. Журито преди всичко обърна внимание на оригиналността, артистичността, изпълнителските умения на участниците, целостта на композицията. Победителите от квалификационния кръг ще покажат уменията си на републиканския етап на фестивала. Според организаторите, този вид мероприятие е възможност за учениците не само да покажат таланта си, но и да разберат по-добре какво е патриотизъм, любов към Родината и с чувство за уважение да погледнат към историята на своето Отечество.

         Едно, две, три! Елхата освети!
        Най-дългоочакван и обичан празник за мнозина е Нова година. Всички хора я очакват с вълнение, надявайки се и вярвайки, че тя ще бъде по-добра, по-успешна, по-щастлива. Не е тайна, че е най-дългоочакван за ученици, особено за малки. За тях Нова година е не само зимен празник, но и време за забавления, състезания, изненади, подаръци от Дядо Мраз.
        В навечерието на Нова година в училището се настани празнична атмосфера. Коридорите и класовете са украсени със снежинки, направени от ръцете на децата, хартиени фенери, гирлянди, новогодишни стенвестници и, разбира се, елха с цветни играчки, блестящ лампички и гирлянди.
            На 24 декември 2018 г. в нашето училище беше организиран новогодишен празник за учениците от началното училище. Започна с малко представление с участието на снежни човеци, Кикимора, Лешето, Дядо Мраз и внучката му - Снежанка. Децата, заедно с героите, отгатваха загадки, играеха весели хороводи заедно, пееха песни, танцуваха, забавляваха се с подвижни игри. И накрая, със съвместните усилия на учениците и приказни герои, викайки заветните думи “Едно, две, три! Елхата освети! Нашата красавица бе осветена от цветни светлини и сега е готова да посрещне новата 2019 година. Празникът беше забавен, предизвикателен, завладяващ. Учениците се наслаждаваха на толкова много радост, хубави впечатления и положителни емоции.
          Нека Новата година, която посрещаме, да бъде щастлива година в нашия живот! И всички добри неща, за които мечтаем, да се реализират, да се случат, да се сбъднат!

           Нахранете птиците - 2018
          В студените и снежни дни птиците трудно си намират храна. В нашето училище, изработването и окачването на хранилки вече е станало добра традиция, зимното хранене на птиците е много важно и помага да се спаси живота им. Днес практически няма селище, където да няма инсталирани хранилки с различен дизайн, спасявайки живота на огромен брой птици!
       Отряд "Млади еколози" с голямо удоволствие участва в производството на нови хранилки, а след това учениците поставиха хранилките за птици на територията на училището и насипаха храна.
          Целта на тази акция е да привлече вниманието на децата и възрастните към зимуващите птици, за да улеснят техния зимния период, както и да повиши нивото на екологичната активност на населението.
          В нашия район традиционните зимуващи птици са: различни видове синци, врабчета и кълвачи, сив гълъб, сив гарван, синигери и други. Точно те долитат до нашите хранилки, спасявайки се от глада.
          Да се ​​нахранят птиците е лесен начин да се прояви човечност и да станеш по-добър. Но трябва да се отбележи, че ако наистина сте започнали да храните птиците, то трябва да го правите редовно - що се отнася до използването на храна. В противен случай можете да убиете птиците, които са свикнали да се хранят при вас.
          Вземете участие в кампанията "Хранете птиците!": Закачете хранилка до къщата си и гледайте пернатите гости. Няма да съжалявате!

      Здравословен начин на живот – това е страхотно!
      На 5 декември, девети клас от Парканското СОУ №1 „А. Стоев“ стана участник в пилотен интерактивен урок, организиран в рамките на съвместен проект на Световната здравна организация, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието на ПМР. Той включва провеждане на тематична лекция във всички училища в републиката, предоставяне на учители и ученици на информационни материали, както и провеждане на конкурс за рисунка. Целта на този проект е да актуализира темата за здравето и здравословния начин на живот.
      "Всеки пети човек на земята е тийнейджър. И на този етап е много важно да обсъдим проблемите на начина на живот. Тъй като навиците, които детето получава в тази възраст, допълнително осигуряват здравословно бъдеще, здраво население. Днес ще проведем учебен демонстрационен урок ", каза Стела Георгица, координатор на програмата за обществено здраве.
      Общото физическо, психическо здраве и благополучие на младите хора започва в учебните заведения. И за да се превърне здравословният начин на живот в норма и приоритет за всеки човек, младите хора трябва да бъдат информирани колкото е възможно повече.
         Между другото, ученици от нашето училище участват в такъв проекти не е новост. В продължение на много години на основата на тази образователна институция се изпълняват целенасочени програми за здравословен начин на живот: "Училището е територия на здравето", "Училищно хранене и медицинска помощ", "Територия на безопасността".
      Учениците в присъствието на гости - ръководители на съответните отдели и институции - на първо място, заедно със своя учител по класове, обсъдиха лошите навици. Разговаряха за отрицателните последици от тютюнопушенето, алкохола и наркотиците върху човешкото тяло, както и компонентите на здравословния начин на живот.
        Учениците от 9 клас бяха поканени да участват в теста за факторите, които помагат на човек да бъде здрав; да подготвят плакати с лоши навици и привички. Интерактивният урок бе последван от майсторски клас. Под ръководството на главния готвач учениците от моркови, цвекло, ябълки, целина, както и от портокали и орехи подготвиха сами витаминна салата „Фитнес“. Те бяха подпомогнати от координатора на програмата Стела Георгица, министъра на образованието на ПМР Татяна Логинова и ръководителя на генерална дирекция "Организация на медицинската помощ" на Министерството на здравеопазването на ПМР Оксана Довгопол.
          „Салата е доста полезна. Тя съдържа много витамини - A, B, C. Тази салата е популярна. Тя често се купува от посетителите", каза главният готвач Андрей Писин.
           Такива уроци скоро ще се провеждат в цялата страна. Както съобщи министърът на образованието Татяна Генадиевна Логинова, на 14 декември е насрочен Единният републикански час "За здравословен начин на живот".
          В рамките на проекта ще протече и конкурс за рисунка "Аз съм за здравословен начин на живот". Най-добрите творби ще бъдат изложени на традиционната августовска педагогическа конференция.

 Регионален семинар на заместник-директори по УВР - ноември 2018 г.
    На 30 ноември се проведе регионален семинар на заместник-директорите по УВР на тема "Работата на преподавателския състав за развитие на уменията за научно-изследователска дейност на учениците" в нашето училище.
     Семинарната програма беше много богата, състояща се от две части: практическа и теоретична. Семинарът започна с уводна реч на директора на училището Наталия Михайловна Тимофеева и Надежда Федоровна Обручкова, заместник-директор по УВР, която изнесе доклад по темата на семинара. Всички присъстващи гости бяха разделени на 4 групи, след което, в зависимост от броя на групата, участниците отидоха на уроците.
       Група 1, под ръководството на Радулова Екатерина Сергеевна, бе в кабинета по биология с шести клас по темата "Лист. Външна и вътрешна структура", учителка с 1-ва квалификационна категория - Гайдаржи Наталия Петровна. Урокът беше информативен за децата, те под микроскоп внимателно проучиха вътрешната структура на листа, активно отговаряха на всички въпроси, по време на урока откриха много нови и интересни неща. След това същата група се включи в етнографската експедиция "Живот в ярки цветове" в третия клас с учителка от висша квалификационна степен – Пилтек Мария Тимофеевна, където учениците разказаха за своите постижения и победи в различни състезания, включително международни. Става въпрос за това, че децата трябва да живеят в света на красотата, игрите, приказките, музиката, рисуването, творчеството.
       Втора група, ръководена от Апостолова Мария Пантелеевна, посети химия в осми клас на тема "Обобщение на първоначалните химически понятия", учителка с 1-ва квалификационна категория - Тимофева Наталия Михайлова. Урокът започна, когато Наталия Михайловна запали свещ, която осветява пътя и в трудния час показва пътя. На свой ред учениците трябваше да обяснят какво се случва по време на изгарянето на свещта, какви процеси протичат. Урокът, който се проведе под формата на игра, където децата бяха детективи от детективска агенция, които търсят престъпник, се оказа много вълнуващо. Бяха извършени няколко химически експеримента, бяха разкрити мистерии и загадки, което направи възможно нападението на престъпника и залавянето му. Осмокласниците с голям интерес и удоволствие участваха в урока, демонстрираха познанията си за оригиналните химически концепции. После Чмил Наталия Ивановна - учителка на 1-ва квалификационна категория и ученици от 6-ти клас, представиха на 2-ра група изследователска работа на тема "Българска сватба. История и съвременност", по време на която учениците се научили да провеждат изследвания, да правят изводи въз основа на данни. Децата бяха разделени на 3 групи: 1 група разбра кои са повече в училище - момчета или момичета, 2 групи разкриха най-често срещаното име сред учителите, 3 любима напитка за гостите.
       Под ръководството на Обручкова Надежда Фьодоровна, третата група посещава интегрирания урок по английския и молдавския език в деветия клас на темата "Известни писатели във Великобритания и Молдова", учители - Березина Ирина Юриевна и Панна Татяна Михайловна. По време на урока бяха разкрити много интересни факти, които доказват, че въпреки такава значителна разлика в езиците, културите, обичаите, има много общи неща. Втори урок проведе Жекова Оксана Ивановна, където участниците в триизмерния кръг на моделиране показаха и разказаха на гостите за използването на графични примитиви при изграждането на фигура в програмата Open SCAD. Проведена бе и работата на 3D принтер, Оксана Ивановна подробно описа принципа на работа и ясно демонстрира неговите възможности.
             Група 4, начело със Станова Елена Ивановна бе в класа на Руссу Максим Михайлович - учител по история, втора квалификационна категория, в 10 клас на темата "Началото на царуването на Иван IV". Урокът се оказа доста интересен, с много исторически факти и събития. След това групата отиде при Кузменко Нина Григориева, учителка с 1-ва квалификационна категория за ролевата игра "Ателие "Белошвейка". Участниците в семинара, благодарение на историите на нашите ученици и Нина Григориева, разбраха откъде идва името "Белошвейка", научиха много за тънкостите на модата и видовете рокли.
              Всички гости посетиха училищната изложбена зала, която се ръководи от Кузменко Нина Григориева. Те се запознаха с работата на нашите ученици и историята на изложбената зала. След края на всички уроци се проведе концертът "Ние сме различни, но сме заедно", за който отговаряха Елена Ивановна Станова, Екатерина Сергеевна Радулова, Дмитрий Степанович Станев и Людмила Федоровна Карай. Представена бе темата за многонационалността на нашата република. От своя страна учениците разказват за красотата, оригиналността на различните култури (молдовска, руска, украинска, българска), участниците в танцовата и вокалната група "Албена" завладяват присъстващите с песни и заразителни танци. Не е чудно, че казват: "В училище при нас таланти безчет...". Въпреки разликите в традициите, обичаите, танците, веселбите, песните, едно нещо обединява всички - любовта към страната, желанието за мир, непрекъснатия смях на децата. Ние сме различни, но ние сме ЗАЕДНО, ние сме преднестровци!

               Акция "Позвъни на мама"
         На 26 ноември нашето училище бе домакин на акцията „Позвъни на мама“, посветено на един от най-светлите празници - Деня на майката, празнуван през последната неделя на ноември. Този образ е символ на любов, чувствителност и доброта. Мама е първият и основен ментор, мъдър човек и най-предан приятел.
          Да бъдеш майка е голямо щастие и голяма отговорност. Колко душевна и физическа сила, грижа и търпение, любов и нежност, доброта и чувства са необходими за образованието на децата. По всяко време любовта на майката е надеждна подкрепа в живота на един човек, одухотворената й щедрост и вяра правят всички по-силни, помага да се справят с всички трудности и да успеят. Нейните нежни и надеждни ръце поддържат семейното огнище.
         Майките дават първите уроци по човечност, искреното отношение към хората, уважението към по-възрастните, любовта към заобикалящата ни природа. Топлите и грижовни ръце на майките винаги ни помагат, независимо от възрастта.
              Искаме да предадем на всички майки дълбока благодарност за майчиния труд, за приноса им за укрепване на семейството и обучението на достойни граждани на страната. Нека щастието и радостта винаги живеят в къщи, семейство и приятели да бъдат здрави, всички мечти и желания да бъдат изпълнени!

   Ден в памет на жертвите при ПТП
    В съвременния свят колата е наш помощник и приятел, или е враг? От една страна, тя опростява живота ни, от друга - отнема. Пътните злополуки са винаги внезапни, насилствени и травматични събития, които нямат възраст, защото и децата и възрастните са изложени на риск. Всяка година милиони загинали хора от цял ​​свят попълват тъжния списък.
     На 15 ноември в училището се проведе Ден в памет на жертвите при пътнотранспортни произшествия, който се проведе в Републиката на 18 ноември. На този ден бяха пуснати в небето бели и черни балони в памет на загиналите в ПТП.
     Световният ден в паметта за жертвите при пътното движение ежегодно се празнува всяка трета неделя от ноември. Датата има за цел да привлече вниманието на хората към тъжния факт - в целия свят в резултат на пътнотранспортни произшествия повече от три хиляди души умират всеки ден и около 100 хиляди са сериозно ранени. Повечето от загиналите и ранените са млади хора.
    Сред основните причини за злополуките са превишената скорост, употребата на алкохол, грубите нарушения на Правилата на пътя, липсата в превозните средства на предпазни мерки, които да гарантират безопасността на шофьорите и пътниците.
        Призоваваме ви да бъдете бдителни и внимателни!

Фотография

             Сега съм първокласник ...!!!
        На 16 ноември, според традицията, се проведе празника "Посвещение в първокласник". Тържествени, елегантни първокласници се събраха в актовата зала в очакване. Беше забавно и интересно: учениците рецитираха стихове, пееха песни, танцуваха. Героите от любимата приказка "Приключенията на Незнайко" ги гледаха. Приказните герои са подготвили истински тестове за децата. Всички участваха активно в различни интересни игри от приказни герои.
         В тържествения момент на празника децата обещаха да станат пълноправни членове на училищното семейство, редовно да ходят на училище, да се обучават, да учат добре, да се грижат за честта на училището, а родителите винаги да са там, да им помагат да си направят домашното и да обърнат повече внимание на децата си.
         Да си родител на ученик не е лесно. Вземайки пример от родителите, децата ще се стремят да бъдат по-добри, за да се гордеят с тях. Затова родителите взеха пряко участие в празника.
            Децата могат да направят много, когато това се преподава от истински учители, ентусиазирани хора. Пред учениците има дълъг и труден път, но той ще бъде изпълнен с ярки събития, ако те са прилежни и старателни, а в това непременно ще им помогнат родителите и любовта на класната ръководителка Лилия Ивановна. Желаем на първокласниците щастливо плаване в морето на знанието!

             А може училището да е моето призвание?
       На 14 ноември 2018 г. в нашето училище, както във всички учебни заведения на Републиката, в рамките на декадата на младежите и учениците, се проведе Ден на самоуправлението, когато ученици за един ден смениха местата си с своите учителите и видяха училищния живот от другата страна. Заместници бяха избрани измежду учениците от 9-11 класове. Имаше и замяната на ръководните длъжности. В деня на самоуправлението се провеждаха редовни часове. Учениците от гимназиалните класове подготвиха и проведоха запомнящи се уроци за всички. Математиката, литературата, химията, биологията и много други познати теми станаха особено интересни!
       На този ден учениците изпитаха от личен опит какво е да бъдеш учител. Заместниците успяват да усвоят огромно количество материал, да го преподават добре в клас, а най-важното - да следят поведението на децата. Учебните зали бяха достатъчно тихи, всички бяха потопени в учебния процес.
          На Деня на самоуправлението по-малките ученици можеха да погледнат на по-големите си другари, които се появиха пред тях в нова, необичайна роля с различни очи. Гимназистите опитаха своите сили в сложното поприще и показаха на всички на какво са способни. А учителите, правейки заключения, видяха как са ги възпитали и на какво са способни учениците.
        Обобщавайки, можем да кажем, че Денят на самоуправлението е не само шанс за проверка на силите, а и възможност да разберем колко трудна и отговорна е работата на учителя, но може би за някои това е определящо за посоката за житейския път. В края на краищата това е чудесна възможност да покажете вашите лидерски и делови качества и да се замислите: а може би училището е моето призвание?

              V Международен фестивал "Златна лира"
       В Кишинев завърши V Международен фестивал „Златна лира“ - детски конкурс за изкуство, в който победител стана училищният танцов ансамбъл и вокалната група "Албена". На 11 ноември в театър „Чехов“ в Кишинев се проведе гала концерт на победителите във V Международен фестивал - Детско творчество "Златна лира", организиран с подкрепата на представителството на Россътрудничество в Република Молдова, както и на Руския център за наука и култура.
      Основните цели на фестивала са да се идентифицират и подкрепят най-талантливите деца и млади хора, вдъхновяващи любов и уважение към руския език и руската култура, формирането и разширяването на културните връзки между градовете, участващи в състезанието. На нея присъстваха повече от четиристотин деца на възраст от 7 до 18 години от Молдова, както и от Приднестровието и Беларус. Те показаха своите таланти в три категории: "Вокално изкуство", "Хореографско изкуство" и "Изобразително изкуство".
         В продължение на няколко дни журито избира най-доброто от най-доброто. Журито се състоеше от национални художници на Молдова, почитни художници и директори на творчески образователни институции за млади хора. Те отбелязаха високото ниво на професионална квалификация на участниците във всички номинации.
          Кулминацията на фестивала бе гала концерта на лауреатите и награждаването на победителите в конкурса. Ярките изпълнения на победителите се проследиха един по един. Солистите и ансамблите, които заеха първите места, получиха купи, всички участници получиха дипломи от Руския център за наука и култура.
       Благодарим на организаторите на фестивала за топлата атмосфера и подкрепа. До нови срещи!

           Фестивал "Пшеничне перевесло" Тираспол
        Децата от нашето училище в състава на танцовия ансамбъл и вокалната група "Албена" станаха участници в честването на 15-годишнината на украинската народна песен "Пшеничне перевесло", която се проведе на 10 ноември в Тираспол, по време на Деня на украинската литература и език. Програмата включваше конкурс за хорове, ансамбли, квартети и солисти, майсторски клас на професионални изпълнители и демонстрация на национални костюми.
        120-150 хиляди украинци живеят в Приднестровието, това е една трета от населението на региона. Фестивалът "Пшеничне перевесло" популяризира украинската песен, народните костюми и занаяти сред населението, укрепва културните връзки на украинците с историческата си родина, създава условия за по-активен културен живот в региона. Според организаторите всяка година уменията на участниците растат и фестивалът става по-професионален.
          Според регламента на фестивала състезателите изпълняват само народни песни или песни по стихове на Тарас Шевченко с жив съпровод или без инструментален съпровод. Организаторите на фестивала очакват действието със символичното име "Пшеничне перевесло" ("overhang" - сламката, която свързва снопа) да послужи като връзка за обединението на украинците от Приднестровието около идеята за запазване на тяхната идентичност.
          Много е важно да има такива фестивали, особено днес, когато хората преживяват трудни времена, защото за украинците песента винаги е била нещо повече от просто песен. Украинската народна песен е душата на народа.

             Международен конкурс "Заедно в XXI век" - 2018
    &n